| anonim_4396 a întrebat:

Daca in ultimele 3 luni ciclul prietenei mele i-a venit in aceeasi perioada, daca stiu ca a trecut, teoretic macar, perioada fertila, ca am scazut 18 si 14 zile, cum se calculeaza ma rog, si a trecut perioada de ovulatie, putem s o facem neprotejat? Exista vreun risc?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca ciclul menstrual este de tip REGULAT, si numai/doar daca nu se produc variatii ale lungimii ciclului mai mari de +/- 1 sau 2 zile, de la ciclu la ciclu, doar in acel caz se poate determina cu precizie mare de +/-1 zi data ovulatiei si pe baza acesteia si PERIOADA FERTILA prin scaderea celor 18 si 13 zile din data de incepere a viitoarei menstruatii. In concluzie doar in acest caz si in acest mod se poate determina perioada INFERTILITATII ABSOLUTE, adica cele 9-10(11) zile situate inaintea menstruatiei care sunt zile 100% INFERTILE. In acele zile se pot intretine contacte sexuale neprotejate, fiindca formarea sarcinii este imposibila. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Sunt riscuri foarte mari cu metoda calendarului mereu. Organismul femeilor nu este ceas. Apar mereu dereglari

| Lina1993 a răspuns:

Metoda dupa calendar nu functioneaza de fiecare data pentru ca spermatozoizii pot trai cateva zile bune in corp, suficient incat sa se intersecteze cu perioada fertila