| Andrew190720 a întrebat:

Daca la 2 saptamani jumatate de la ultimul act sexual au aparut niste dureri de burta mai rele si simptome cum ar fi ameteala si greata si sentimentul de caldura in zona burtii...este posibil ca o fata sa fie insarcinata?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca a fost fara protectie, categoric da.

| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa trecerea a doar 2 saptamani si jumatata de la data intretinerii ultimului act sexual este exclusa/imposibila aparitia oricarui simptom de sarcina dintr-un motiv cat se poate de simplu; Chiar si in cazul in care s-ar fi realizat fecundarea ovulului, nidatia adica implantarea acestuia in endometru se putea produce cu cel mult 4-5 zile in urma si drept urmare d.p.d.v. medical si stiintific un ovul microscopic nu poate provoaca in nici un caz si niciodata simptome de sarcina. Nu este exclusa formarea unei sarcini insa aparitia/existenta acesteia in acest moment nu se poate observa fiindca niciodata nu se manifesta sub nicio forma decat doar prin absenta menstruatiei. Simptomele descrise daca sunt reale sunt de competenta medicului de familie. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual s-a desfasurat in perioada fertila este posibil sa fi ramas graviada.

| CorinaB a răspuns:

E nevoie de mai multe detalii. Actul sexual a fost neprotejat? E cumva in perioada premenstruala? I-a intarziat menstruatia? Cel mai bine ar fi sa faca un test de sarcina. Dar da, exista probabilitatea unei sarcini, daca nu s-au folosit metode contraceptive.

| BitchEștiPraf a răspuns:

S-ar putea.
Cel mai indicat ar fi să facă un test de sarcină.