| anonim_4396 a întrebat:

Daca ma dor testiculele foarte tare cand ma abtin de la masturbare, daca fac sala sa zic de 4 ori pe saptamana, va trece din durere si acea excitare sexuala?
Si aceasta durere din cauza abstinentei totale, e normala la toate varstele sau doar in adolescenta? Stiu unii care nu fac sex de ani de zile si n-au nici pe naiba

5 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Nu te mai abține și fă-o regulat de 2 3 ori pe săptămână măcar.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sexologii americani recomanda adoescentilor sa se masturbeze sau sa faca sex de 2-3 ori pe saptamana pentru sanatatea lor fizica si psihica. Masturbarea si sexul in aceasta masura determina o reducere de 2 ori mersul la medic.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Extremele dauneaza: excesul de masturbare si abstinenta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu m-am abținut o vară întreagă și n-am avut nicio durere. Deci la tine nu ar trebui să fie de la abstinență

| Whitesnake99 a răspuns:

Vezi sa nu dai intr-o hernie. Centura porti cand te antrenezi? Bine stransa pe mijloc? Mai ales la exercitii execute din picioare, cu gantere, la flexii, la ridicari pentru deltoizi...De fapt aproape la toate e indicat sa porti, inclusiv la impins. Pentru ca iti fortezi foarte involuntar zona inghinala si cea abdominala. Asta mi-a spus-o un baiat experimentat in prima zi in care am intrat in sala, nu baga greutati mari fara centura. Nu cred ca are treaba cu abstinenta, numai daca te abtii de 20 de ani incoace.