| Andreiu68 a întrebat:

Daca ma masturbez o data la 2 zile afecteaza cu ceva,e sanatos sau alte situatii/probleme, raspunsuri adevarate si sincere.

8 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Nu. Poţi şi zilnic. E un comportament absolut normal pentru un bărbat, mai ales în adolescenţă. Nu-ţi afectează sănătatea în niciun fel.

| mihai69 a răspuns:

Nu e nici sănătos, nici bolnav. E doar ceva firesc și normal. Și în pofida multor habotnici, nu dăunează cu nimic.

| doctorandus a răspuns:

Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| Oana92 a răspuns:

Masturbarea nu are efecte negative, ea este indicata pentru eliberarea tensiunii sexuale si pentru autocunoastere. Totul este sa ai grija la igiena.

A, si nici nu te va face un geniuwinking

| EneCristian a răspuns:

E exact opusul masturbarea are doar efecte benefice asupra corpului.Reduce tensiunea stresul si te pregateste pentru o viata sexuala.

| Ecbert a răspuns:

Mie imi apar coșuri după masturbare

| Seraphim97 a răspuns:

Masturbarea e singurul tratament pentru polutie si e destul de sanatos sa o faci, nu de alta, dar nici unui baiat nu i-ar placea sa se trezeasca umed. oricum poti sa o faci mai des, e un bun mod de a te calma si scapa de stres. P.s: nu e nimic rusinos ^^