| larissaaaa5 a întrebat:

Dacă mi-a venit menstruația mai sunt șanse sa rămân însărcinată? Erau niște persoane care mi-au spus ca pot fi însărcinată chiar dacă am menstruație.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Menstruatia nu poate exista daca exista o sarcina si o sarcina nu poate exista daca ai menstruatie.In vecii vecilor.

Nu stiu cine ti-a zis ca se poate, dar acele persoane care au spus o asemenea imbelicitate, nu au habar de cum functioneaza corpul unei femei.
Sangerarea menstruala reprezinta eliminarea endometrului. Endometrul este esential pentru o sarcina.In momentul in care corpul il elimina, inseamma ca nu ii este necesar, deci nu exista o sarcina care sa depinda de el.
In plus, atunci cand o femeie este insarcinata, colul uterin se inchide si acolo se formeaza un dop gelatinos.De aceea, orice sangerare pe timpul sarcinii este anormala si de cele mai multe ori inseamna ca exista probleme ale sarcinii in sine si reprezinta un risc pentru aceasta.
Singura sangerare considerata normala este spottingul de implantare si o sangerare partial fara probleme ar fi sangerarea unui polip cervical.