| Hellobello a întrebat:

Daca nu am ciclul regulat cum calculez zilele fertile si infertile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul ciclurilor menstruale cu lungimea diferita ca numar de zile, de la un ciclu menstrual la altul, adica a ciclurilor denumite NEREGULATE, determinarea zilei in care este eliberat OVULUL din foliculul varian (din OVAR) este imposibila. Fiindca NU se poate sti/cunoaste ziua OVULATIEI, in aceste cazuri NU se poate determina nici PERIOADA FERTILA fiindca aceasta reprezinta de fapt cele 4-5 zile situate inaintea zilei de OVULATIE + 1-2 zile situate dupa. Reiese ca ceea ce doresti tu sa afli/sa calculezi, NU se poate determina intr-o astfel de situatie. Multa sanatate!

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU le poti calcula, din pacate. Metoda calendarului este numai pentru femei cu cicluri regulate. Daca ai cicluri neregulate dar mai lungi de 27 de zile, poti considera ca primele 5 zilșe din momentul aparitiei menstruatiei (deci ziua 1 este prima zi de sangerare) au fertilitate minima. Daca in ultimul an ai avut un ciclu sub 27 de zile, atunci doar ziua venirii menstruatiei si, cel mult, a doua zi, pot fi considerate cu risc minim.