| Anania_Anania_1996 a întrebat:

Buna cine ma ajuta sa calculez zilele fertile a unei prietene daca ea are ciclu la 32 zile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Exact. Prima zi de menstruatie intotdeauna reprezinta prima zi a noului ciclu menstrual.In cazul prezentat de tine prima zi a perioadei fertile a inceput cu data de 1 septembrie si a tinut pana in data de 8 septembrie.

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se stie cu certitudine ca ovulatia se produce intotdeauna cu fix 14 zile inainte de menstruatia ce va urma. Daca ciclul menstrual are durata de 32 de zile atunci ovulatia se va produce in ziua a 18 a ciclului (32-14=18). De asemenea se apreciaza ca spermatozoizii pot trai in uter circa 5 zile din acest motiv aceste zile se aseaza inaintea zilei de ovulatie si astfel rezulta ca prima zi din perioada fertila ar putea fi ziua a13-a a ciclului (18-5 =13). De asemene ca marja de siguranta se mai adauga 1-2 zile dupa data zilei de ovulatie si astfel rezulta ca perioada fertila ar fi cea cuprinsa intre ziua a 13-a si a 20-a a ciclului menstrual (13, 14,15, 16,17 + 18 + 19, 20). Acest calcul este valabil doar in cazul unui ciclu menstrual regulat verificat minim 6-8 cicluri consecutive, perioada in care abaterea dela cele 32 de zile nu este mai mare de + sau - 1 zi.

| Anania_Anania_1996 explică (pentru corbulalbrosu):

Adica daca in ultima luna cicul a venit in data de 20 august zilele fertile sunt 1, 2, 3, 4, 5,6,7,8? adica din 20 numar 13 zilee?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anania_Anania_1996):

Exact. Prima zi de menstruatie intotdeauna reprezinta prima zi a noului ciclu menstrual.In cazul prezentat de tine prima zi a perioadei fertile a inceput cu data de 1 septembrie si a tinut pana in data de 8 septembrie.

| Anania_Anania_1996 explică:

Iar restul zilelor

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Anania_Anania_1996):

Restul zilelor sunt considerate ca fiind infertile deoarece in organismul femeii nu mau exista un ovul viabil care sa poata fi fecundat.

| Anania_Anania_1996 explică:

Multumesc frumos dar eu pe net am citit ca la 16 zile se calculeaza daca ciclul tine 32 de zile