| AndreeaAndreeoff a întrebat:

Daca am ciclu REGULAT, cum calculez zilele fertile si infertile?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand nu exista perioade infertile, ci doar perioade cu fertilitate minima (sub 5%).
In al doilea rand, ca sa folosesti metoda calendarului trebuie sa indeplinesti toate conditiile urmatoare: sa ai peste 17 ani, menstruatii de peste 2 ani, sa nu fi luat anticonceptionale de nici un fel, sa nu fi nascut si sa nu fi facut avort in ultimele 6 luni, sa ai ciclul menstrual mai lung de 27 de zile.
Zilele cu risc minim sunt ultimele 5 zile ale unui ciclu menstrual si primele lui 5 zile. Adica zilele 1-5 si 24-28 (pentru un ciclu de 28 de zile). Asta inseamna 10 zile consecutive centrate de prima zi de menstruatie. Nu conteaza cat dureaza sangerarea, numai primele 5 zile au risc minim.
Zilele cu fertilitate maxima (practic 100%) sunt zilele 12-16 ale ciclului menstrual (nu ale lunii, ci numerotand cu 1 prima zi de sangerare). Folosind metoda calendarului (sex neprotejat in zilele 1-5 si 24-28, prezervativ in toate celelalte zile, se accepta ca ai un risc de sarcina de cam 10% pe luna.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Acceseaza urmatorul link si vei gasi un grafic al unui ciclu menstrual de 28 de zile in care sunt prezentate extreme de explicit, care este pe intelesul si a persoanelor lipsite de cunostinte si informatii certe, exacte dar mai ales CORECTE. privind atat perioada de INFERTILITATE RELATIVA, cat si cea de INFERTILITATE ABSOLUTA, a perioadelor in care formarea sarcinii este 100% IMPOSIBILA, perioada fertile, ovulatia, etc. http://www.e-fertilitate.ro/test-de-fertilitate-easy-test.html