| rapidistarapid a întrebat:

Daca nu ma dezvirginat nu pot avea boli cu transmitere sexuala?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca ati avut contact sexual oral, anal sau vaginal (oricat de mica penetrarea) si el e infectat cu ceva, poti sa te fi infectat si tu. Asta daca nu ati folosit prezervativ si nu v-ati facut analizele obligatorii in astfel de cazuri.

| catthshshshs a răspuns:

Da, poti avea.Prin contact vaginal, oral sau anal. Si poti sti daca a fost infectat doar daca iti apar tie niste simptome, ca mancarimi, secretii, iritatii.

| fabiola a răspuns:

Simtomele uneori sunt vizibile alteori apar mult mai tarziu( de ex sida) si pot fi usor atribuie altor boli.Numai analizele medicale de specialitate iti pot indica sigur acest lucru.Foloseste prezervativul pentru siguranta!

| Farcas a răspuns:

Daca a avut loc penetrarea exista si riscul de a lua vreo boala cu transmitere sexuala daca partenerul tau e purtator de vreun virus. Oricat de mica ar fi penetrarea e indicat prezervativul

| sofia_kiss a răspuns:

Iti pot da seama dupa anumite iritatii, mancarimi, usturime si fel de fel de sintome pe care nu le-ai mai avut pana acum daca el ar fi infectat cu ceva nu conteaza cum a fost penetrarea e suficient si cu putin si te poti infecta si tu, de aceea e bine sa se foloseasca prezervativul, ca protectie impotriva infectiilor

| rapidistarapid explică:

Si ce simptome as avea daca as avea vreo boala? Ma atins fara prezervativ si putin a bagat. Cum pot stii daca el e infectat?