| anonim_4396 a întrebat:

Daca nu simti ca iubesti pe cineva de ce sa-i spui ca il/o iubesti.Eu cred ca trebuie sa si simti asta ca sa spui"Te iubesc". Majoritatea persoanelor pe care le-am auzit spuneau ca ei/ele zic persoanelor iubite"Te iubesc" numai ca acea persoana sa se simta bine dar nici gand ca ar simti asta.De ce unii nu tin cont de sentimente?

Voi ce parere aveti?
Fundahappy

Răspuns Câştigător
| sasha_2369 a răspuns:

Parerea mea este ca iubirea deja reprezinta un cliseu happy peste tot unde te uiti, auzi cum lumea isi spune "te iubesc" intr-una, ca pe un simplu "buna ziua!". am observat in ultima vreme si cupluri care, la 2 ore dupa ce erau impreuna, se laudau peste tot, la statusuri etc. "te iubesc", desi se stiau de maxim 1 saptamana?!
Pentru mine iubirea nu prea pare sa existe, daca ma intelegi? Nu pot sa afirm ca am trait-o inca, desi-s aproape majora. Ofc, iubirea de parinti o traiesc, dar e cu totul altceva.
Si faptul ca ii spui cuiva ca il iubesti doar ca se simta el bine mi se pare foarte lame happy eu una nu pot sa fac asta, si uite asa am iesit dintr-o relatie de 6 luni pentru simplul fapt ca nu am vrut sa-l aburesc spunandu-i "te iubesc" fara sa simt acel lucru.
Aceasta este ferma mea opinie despre iubire and ***. O seara buna iti doresc!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probabil vor sa ajunga cu fata in pat cat mai repede si folosesc ce stiu mai bine.

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Cei ce spun ''Te iubesc'' fără să simtă asta, o spun doar pentru a-şi atinge scopurile/Şi nu pentru a face pe cineva să se simtă bine/Când vrei să faci pe cineva să se simtă bine, nu adopţi un comportament lipsit de scrupule/Tu consideri cumva că dacă spui unei persoane că porţi sentimente fără să simţi ceva, o faci pentru ca persoana de lângă tine să se simtă bine?/Când îţi doreşti să se simtă cineva bine, spui adevărul, nu în ascunzi/Cine spune fără să simtă, se poate numi o persoană demnă de dispreţ/Când se va afla adevărul, persoana minţită nu va îngădui asemenea comportament/Şi atunci se va realiza adevăratul sens al unei vorbe rostite în neant

| Narcis2007 a răspuns:

Eu cred ca iubirea nu poate fi demonstrata doar prin niste cuvinte

| pick1990 a răspuns:

Persoanele, si baieti dar si fete spun Te iubesc, ori la inceputul relatiei, cand este aceas stare de "indragosteala " si dupa aceea poate devenii un obicei, ori o spun pentru atingerea unor scopuri. Este totusi mai bine sa observi din fapte, daca te iubeste sau nu, decat din vorbe. Lumea poate minti cu usurinta.
In alta ordine de idei, cel mai bine este sa o spui atunci cand chiar o simti, si nu zilnic. Un "Te iubesc" de la o persoana care nu o spune de obicei, valoreaza mult mai mult decat daca este o obisnuinta.