| idkbrohhh1 a întrebat:

Dacă o fata este virgina, esti posibil sa aiba boli cu transmitere sexuala ( oral, normal, anal )? Ce tipuri de boli sunt?
Poti sa ai o boala din aceea si prin alt mod, daca n-ai facut sex pana acum?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este posibil!
Sunt boli care se transmit genetic, de la mama la fat, precum: toxoplasmoza, SIDA, diabetul dar si boli cardiovasculare, epilepsii, psihoze, alergii, defecte de vedere sau cancer.
Aici ai o lista completa cu toate bolile pe care un copil le poate mostenii d ela parintii lui, cand este inca in burtica mamei:
https://www.qbebe.ro/......la_parinti

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Sunt boli care se pot transmite ȘI pe cale sexuală, dar și pe alte căi; așadar, DA. E posibil să aibă boli transmisibile pe cale sexuală chiar dacă e virgină.
De pildă, hepatită B sau C. Și altele.

| SG1995 a răspuns:

Da, de exemplu poate avea SIDA recesiv de la maică-sa ea fiind, iar tu te poți alege cu HIV de la ftai.

| Emma30555 a răspuns:

E adevărat ca exista boli dar cred ca uneori exageram. Nimeni nu îți poate garanta nimic dar dacă vrei sa mergi la 100 la 100 siguranță puteți sa va faceți analizele

| FaraNumePls a răspuns:

Da

| wpetterssone a răspuns:

Multe boli cu transmitere sexuală se pot transmite și prin sânge și alte fluide. Dacă sângele infectat cu BTS se leagă de sângele sănătos, atunci sângele sănătos primește BTS.

| Gabriel2424 a răspuns:

Normal, poate fi si ereditar.

| bvzmsam a răspuns:

BTS-urile stiu eu ca se pot trabsmite prin sperma dar si prin sange. Daca ai rani prin gura si desi esti virgin (dar ai mai facut oral inainte cu cineva care purta BTS), poti transmite BTS fata sa stii.
Eu cu iubirul meu facem analize de sange o data la 3 luni.