| NoNameToday a întrebat:

Daca o prietena de`a mea si-a inceput viata sexuala acum o luna, ciclul cand i se regleaza? Trebuia sa ii vina azi, dar nu i`a venit. Oare a ramas insarcinata? Ea spune ca el nu a ejaculat in ea, dar eu ma gandesc la lichidul pre-ejaculator.Au trecut 2 saptamana de la contactul sexual neprotejat. Poate sa faca un test de sarcina? Si cam cat costa unul? Merci!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Menstruatia nu se dereglaeaza dupa inceperea vietii sexuale (doar daca se intampla la o varsta nepotrivita, prea devreme si organismul nu poate face fata si se deregleaza).
Daca a facut sex neprotejat cu doua saptamani inainte de data preconizata a menstruatiei, atunci a nimerit perioada cea mai fertila si are sanse de sarcina de cam 30%. Totusi, o zi de intarziere e putin si nu sarcina este cea mai probabila cauza.
Din pacate, e devreme pentru test de sarcina. Poate sa-l faca, dar are siguranta numai in jur de 50%. Daca iese pozitiv, e gravida. Daca iese negativ, 50% poate fi gravida. Preferabil este sa mai astepte macar 7 zile. Testul de sarcina se face dupa minim 21 de zile de la contactul sexual (din prima urina de dimineata) si, daca e negativ, se repeta obligatoriu, in aceleasi conditii, dupa 3-4 zile.

| lextim a răspuns:

Doamne da nu e asa grav ca i-a intarziat o zi.
testul de sarcina Ozone poate sa-l faca doar dupa 21 de zile de la contactul sexual. dar nu iti da un rezultat 100 % sigur. costa 9-10 RON

| NoNameToday explică:

Mihai. poti sta linistit ca nu`s genul de persoana care sa se ascunda.Ca pana la urma nu ma cunoaste nimeni de pe acest site si pot sa spun ce vreau despre mine. dar aici chiar nu sunt eu implicata.Multumit?

| adellinas a răspuns:

Ciclul nu se regleaza dupa ce iti incepi viata sexuala, uneori insa se poate deregla. si da poate fi si insarcinata,

| MihaiOK a răspuns:

De ce mereu spuneti "prietena mea", "prietenul meu", "o cunostiinta" etc...
Inseamna ca va este rusine de ceea ce faceti, degeaba aveti capul acela pe umeri, doar sa nu va ploua in gat presupun.
Si Fat'o : "Trebuia sa ii vina azi, dar nu i`a venit", ai pus intrebarea pe data de 5 iulie(azi), este inca dimineata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nimic grav ca i-a intarziat o zii, mie mi-a intarziat 5 zile. Un test de sarcina poate costa de la 5lei in sus cam pana la 15-20de lei cred. Oricum daca vrea sa se linisteasca sa-si faca un test.