| Briana2863 a întrebat:

Buna TPU, vin si eu cu o intrebare.
Mie trebuia sa-mi vina ciclul pe data de 14 nu mi-a venit, pe data de 18 mi-am inceput viata sexuala, (fara protectie) dar partenerul meu nu a ejaculat deloc. In data de 22 am mai avut un contac sexual cu el (cu protectie) si inca nu mi-a venit ciclul (anul trecut am stat si 4 luni fara sa imi vina ciclul dar eram virgina) oare sa fie o posibila sarcina sau doar o dereglare?
O sa fac si un test de sarcina sa fiu sigura.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Avand un ciclu de tip NEREGULAT cum il ai tu, nu se poate stii niciodata cand ai ovulatia si nici urmatorul ciclu, de aceea este vital sa ai toate partidele sexuale PROTEJATE cu PREZERVSATIV, fiindca poti ramane gravida oricand.

Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala, cu prima urina de dimineata.
Hormonul Hcg care apare in urina gravidei poate fi detectata numai dupa 3 saptamani de sarcina, adica 21 zile.

1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

E grav daca ai stat patru luni fara sa iti vina menstruatia, asa pur si simplu.Trebuia sa mergi la medic deoarece nu este normal.Aceasta poate sari o luna sau doua dar deja de la trei luni in sus sunt probleme si trebuie un control.