| io0fetiza a întrebat:

Daca se face sex si sperma nu ramane inauntru... se poate ramane insarcinata?

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Daca se face si se retrage inainte de ejaculare, se poate, fiindca se elimina un lichid pre-ejaculator, intr-o cantitate infima, dar care contine suficienti spermatozoizi voinici. Ei rezista pana la 5 zile(in functie de temperatura, mucoasa, ph-ul vaginal) in interiorul vaginului si zburda veseli in cautarea ovulului. Daca se ejaculeaza inauntru, apoi se fac spalaturi, degeaba, ca oricum pot ramane spermatozoizi si se poate ramane insarcinata. Prezervative sau alte metode contraceptive.

| Sara2 a răspuns:

Aceasta cu ejaculatul afara este o forma de protectie foarte veche, si e sigura 65% deci in 35% din cazuri se poate ramane insarcinata

| yadora a răspuns:

Depinde de el cat de rapid iese din "problema".

| silvio a răspuns:

...inauntru, unde? laughing
da, buna intrebare de fetita. temele de la scoala ti le-ai terminat?

| REMiXDJ a răspuns:

...de unde stii ca nu ramane inauntru!? daca nu esti adepta sexului si oral atunci esti pe risc de a ramane.Prima ejaculare e de baza, iar daca nu e in vagin e ok. Apoi se poate face dus si sex in continuare si daca mai reuseste o alta ejaculare nu e chiar asa grav, insa imediat cu apa potrivita spalare vaginala cu furtun cu jet, apoi urmarirea ciclului si un control la maxim 45 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.fiindca vitejii si curajosii care raman traiesc vreo24 de ore in vagin si alearga in cautarea ovulului. daca-l gasesc ...fericireeeee.cu ochi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Daca aplica prezervativul nu mai este nevoie sa se retraga inainte de ejaculare.
Aceasta metoda de coit intrerup nu este o metoda eficace, de cele mai multe ori femeile s-au trezit insarcinate.
Inainte de ejacularea propriu-zisa, se elimina un strop de lichid seminal care mai poarta denumirea si de " picatura fericirii!" iar pana a avea o sarcina nedorita nu mai este decat un pas.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pentru ca inainte de ejaculare chiar daca o scoti tot mai ramane un lichid care poate contine spermatozoizi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma rog vreau sa aflu cum se face sperma imi explica cineva ca tot incerc da nu iese

Răspuns utilizator avertizat
| anitza a răspuns:

Ce inseamna 4 zile inainte si dupa ciclu>? dupa ciclu inseamna dupa terminarea ciclului sau 4 zile de ciclu menstrual?