| Beyush a întrebat:

Daca sunt in a 3-a zi de menstruatie si, cu 2-3 ore in urma, am avut sperma pe maini si (fara sa ma spal), ma ating in zona vaginala, sunt sanse sa fiu insarcinata?

1 răspuns:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Conform medicilor ginecologi multe avorturi ar putea fi evitate daca actele sexuale ar fi protejate, inclusiv in timpul menstruatiei, asta pentru ca sarcina este posibila in orice moment al ciclului menstrual.
In cazul femeilor cu un ciclu menstrual regulat, ovulatia are loc dupa 14 zile de la inceperea menstruatiei, insa in cazul femeilor cu c. m. neregulat, exista posibilitatea ca in timpul menstruatiei sa se produca si ovulatia, deci exista si riscul unei sarcini.
In concluzie, riscul de a ramane insarcinata in timpul menstruatiei este prezent la femeile cu ciclu menstrual neregulat, precum si in cazul menstruatiilor prelungite (mai mult de 5 zile), atunci cand se intretin relatii sexuale in ultimele zile de menstruatie (asta si datorita capacitatii spermatozoizilor de a trai in interiorul femeii -uter si trompe uterine- pana la 4 zile).
In ceea ce te priveste...nu stiu cat de mult sau profund te-ai atins cu sperma...Nu mai face asa ceva...Incearca sa te protejezi...prostelile astea te pot face sa suferi... Ori la bal ori la spital... ori faci sex... ori nu! Iar cand faci sex, fii atenta si nu face in timpul menstruatiei... iar daca totusi vrei TU, protejeaza-te folosind filtru sau prezervativ el...altfel,poti sa capeti boli sau mai rau...sa imbolnavesti organele genitale si ce-i imprejur...Lasa-l sa astepte, ca nu arde Roma! Daca te iubeste si te respecta asteapta cat dureaza menstruatia! Ai grija si cu jocurile acestea ...ca poti ramane gravida! depinde cat de mult te joci cu focul!