| Steregoi a întrebat:

Daca un calugar tine post negru sau posturi dese ii scade mult densitatea la sperma sau devine steril?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Cantitatarea ca si numar al spermatozoizilor existenti in plasma spermatica produsa de vezicula seminala si de catre prostata, este variabila si diferita de la un barbat la altul, fiindca depinde pur si simplu de activatea celor 2 testicule/gonade. Spema STERILA adica INFERTILA, contine aproximativ acelasi numar de spermatozoizi intr-un ml/cm3 de sperma ca si sperma FERTILA cu unica/simpla deosebire ce priveste doar calitatea lor. Spematozoizii prezenti/existenti in sperma sterila/nefertila sunt ''bolnavi'' chiar din momentul producerii lor fiindca ei sunt : deformati, lipsiti de motilitate, lipsiti de nucleu sau coada, si din acest motiv sunt inapti pentru a fertiliza ovulul. Sanatate!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu devine steril in aceasta situatie.

| Steregoi explică (pentru MihaiNicu23):

Inseamna ca posteste degeaba.

Răspuns utilizator avertizat