| CristinelAndrei a întrebat:

Daca unul dintre parteneri este paranoic...se poate trata in cuplu aceasta boala? Dau un exemplu la care va invit sa comentati : Paranoia pe baza de nesiguranta in relatie happy

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceasta paranoie de care vorbesti tu este ceva de genul"sare si piper" in relatie. Daca nu ar fi, lucrurile ar decurge cam monoton si plictisitor. Uneori devine chiar devine amuzanta.
Paranoia bazata pe nesiguranta nu ar trebui sa existe. Cand esti nesigur de relatie, nu ai incredere in partener. Asta inseamna ca nu il iubesti, nu te intereseaza fericirea lui, ci doar a ta. Iti este frica sa nu fii tradat, ranit si astfel sa suferi tu.
Pana la proba contrarie, de ce nu incerci sa oferi incredere neconditionat? Chiar daca ea iti va fi tradata, pe poerioada cat ai oferit-o vei fi fericithappy Mult mai bine decat sa stai mereu sa te framanti si sa fii nesigur nu?