| CristinelAndrei a întrebat:

Daca unul dintre parteneri este paranoic...se poate trata in cuplu aceasta boala? Dau un exemplu la care va invit sa comentati : Paranoia pe baza de nesiguranta in relatie happy

1 răspuns:
| soul2soull a răspuns:

In acest caza paranoia este = cu gelozia sau invers fara ajutor profesional(medic specialist) nu se face nimic acel individ care este paranoic a cxrescut intr-un mediu care la determinat sa ajunga individul din ziua de azi.

CA sa se poata schimba in afara de suportul cuplului si specialistului acel individ are nevoie sa cunoasca multe cupluri ca sa poata cunoaste viata lor si sa constientizeze unde greseste el. si nu in ultimul rand COMUNICAREA care este cruciala intr-o relatie...
Lasi deoparte iubirea ca nu tine de foame lasi la o parte banii si alte fite ce ramane?
Comunicarea.
Daca intr-un cuplu lipseste comunicarea intre parteneri acel cuplu se va destrama mai devreme sau mai tarziu.
Cei care se afla in situatia descrisa si spun ca nu e asa cu comunicarea doar se amagesc si amana inevitabilul.