| Nemessys a întrebat:

Daca voi ati intalni o persoana care prezinta temeri/blocaje/traume din fostele relatii sau pe care le-a acumulat de-alungul vietii, ati incepe o relatie cu acea persoana? Tinand cont de faptul ca acele probleme o sa va afecteze relatia.

43 răspunsuri:
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Toți avem un trecut. Toți avem un "bagaj" emoțional. Dacă îți dorești persoana respectiva cu adevărat ii vei fi alături pentru a trece de acele temeri / blocaje / traume! Deci de ce sa nu începi o relație? Pentru faptul că îți este "lene" sa lupți? Pentru faptul ca vrei totul pe tava? Preferi sa iei pe cineva necopt la minte care nu știe cu ce se mănâncă relația doar ca să nu aibă temeri /blocaje /traume? Hmm. Eu una nu prefer totul pe tava. Prefer sa lupt pentru a merita relația respectiva. Prefer sa ajut persoana de lângă mine să treacă peste momentele grele ce le-a avut / le are / le va avea! Prin asta se sudează relația! "La bine și la rău!".

| Catalin77945 a răspuns:

Depinde de la persoana la persoana, dar dc nu ai incepe o relatie cu acea persoana pana la urma daca tie iti place de tipa/tipul respectiv, si vrei sa fii cu el, te pui cu el indiferent daca are traume si il ajuti si sa treaca peste.

| Nemessys explică (pentru AndreeaDeea221998):

Am uitat sa scriu si faptul ca persoana aia ar fi incapatanata / plangacioasa si nu ar vrea sa si le rezolve chiar daca ar primi ajutor din partea cuiva.

| RAY a răspuns:

Sunt eu deja destul de dezamagit de oameni, nu, nu as accepta pe nici una

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Nemessys):

Dacă nu are ambiție sa își depășească condiția presupun ca nu as vrea sa pierd timpul lângă cineva.M-ar băga în depresie după un anumit timp. Întotdeauna trebuie sa ai ambiție sa treci peste anumite chestii, dacă nu ai ambiție înseamnă că te complaci! Iar un om care se complace nu poate fi ajutat! Și prefera sa își plângă de mila și sa ii plângi și tu de mila. Aceea nu mai este relație. Deci este o pierdere de timp.

| Ofiintă a răspuns:

Nu, n-aș începe o relație cu persoana respectivă.
La fel cum n-aș fi inceput o relatie in cazurile in care eram afectată si nu mă regăseam pe mine.
Este important ca si persoana respectivă să mă completeze, iar o persoană nesigură pe fortele proprii nu ar face decât să imi consume energia. Energia pentru care am muncit in decursul timpului, dorind ca de acum inainte să avansez si nu să mă limitez.
Contează persoana de lângă mine. Îmi doresc pe cineva stabil din punct de vedere intelectual.
Altminteri, relatia nu ar avea o bază si nici sens. In ideea in care nu vad motivul pentru care o persoană cu picioarele pe pământ ar opta pentru cineva inferior lui.

| Ofiintă a răspuns (pentru Nemessys):

Încerc să evit persoanele plângăcioase, la modul general. Nu sunt o companie tocmai bună pentru mine. Genul asta de oameni mă epuizează psihic și de regulă mă feresc de ei.
Nu se pune problema ca eu să accept o relatie mai strânsă cu un asemenea individ.

| Dismally a răspuns:

Da, as incerca sa o ajut sa depaseasca acele probleme.

| Nemessys explică (pentru Dismally):

Si daca nu vrea?

| Dismally a răspuns (pentru Nemessys):

Daca nu vrea nu stiu, depinde cat de mult imi doresc acea relatie si cat de tare ma afecteaza acele probleme.

| eckblume a răspuns:

Am avut o relatie cu un baiat care avea numeroase insecuritati, "traume" si nu a tinut. Ma voi feri pe viitor. Vreau pe cineva stabil dpv emotional, psihic.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca sexul este delicios si mai ceva ca in filmele porno de se rupe patul. se uita toate traumele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de blocaj, in principiu da si o ajut sa le depaseasca pe cat posibil.