| anonim_4396 a întrebat:

Data ultimei menstruatii a fost pe 31 octombrie 2009 si pana in prezent nu mi-a venit fiind in 29.11.2009,mentionez in aceasta luna am avut relatii sexuale cu prietenul meu fara prezervativ dar nu si-a dat drumul in mine. e posibil sa fiu insarcinata? pe 15 am facut un test si mi-a iesit negativ.va multumesc

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, e posibil sa fii insarcinata, desi menstruatia inca nu ti-a intarziat. Riscul metodei folosite de voie ste intre 5 si 30%, depinzand de perioada ciclului menstrual in care se afla femeia. Testul facut de tine cam in perioada ovulatiei nu are absolut nici o semnificatie, iti arata ca n-ai ramas insarcinata inainte de data de 20 octombrie, ceea ce stiai deja. Pentru un test de sarcina concludent, trebuie sa astepti macar 7 zile de intarziere a menstruatiei.

| Tessy a răspuns:

Ca sa fii sigura ar fi bine sa iti faci 2 teste in 2 zile consecutive, cu urina de dimineata.
Oricum e posibil sa fie si de la o raceala.Altadata protejati-va ca nu doar o sarcina nedorita e ceva grav, sunt atatea boli care le poti lua.

| alexxaz a răspuns:

Trebuie sa te protejezi in viitor, nu-i de joaca. Inca nu ai multe zile de intarziere, mai asteapta, si testul trebuie sa-l faci la minim o saptamana. dupa contact cu urina de dimineata. Eu iti tin pumnii sa iasa cum vrei tu.

| musterrl a răspuns:

Buna, ma numesc Raluca, iar raspunsul la intrebarea ta e ca daca ti-ai facut deja un test de sarcina si ti-a iesit negativ, poti sa stai linistita, e posibil sa ai o derglare hormonala, sa fi fost mai stresata in ultima perioada, asa ca stai calm, iar daca tot nu vine nici luna viitoare fuguta la ginecolog, asta e, e neplacut dar sanatos, pupicei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Trebuie să mai aştepţi câteva zile, posibil o răceală sau o dereglare hormonală.
Mai repetă, de asemenea şi testul de sarcină.
Metoda coitului întrerupt are putere de protecţie sub 50%, contează foarte mult şi perioada de fertilitate în care te aflai.
Pa, pa.