| SunriseB a întrebat:

DAU FUNDITA! Buna. cum sa incep cam am o nedumerire. deci in data de 26 februarie cand mi s-a terminat ciclu am inceput sa iau anticonceptionale marvelon. si problema e ca eram un pic racita am iesit in oras si am racit mai tare in sambata aceea.(anticonceptionalele le-am luat seara la ora 11:00 ) a 2a zi de dimineata duminica m-am trezit cu febra foarte mare. mama mea s-a speriat si mi-a dat antibiotice. AUGUMENTIN. din cate am citit si m-am interesat am auzit ca augumentinul dezactiveaza efectul anticonceptionalului iar din cate am inteles eu anticonceptionalele ma ajuta in 2 moduri. : ma protejeaza si menstruatia imi va veni dupa 3 zile dupa ce termin fiola. vreau sa stiu daca augumentinul a dezactivat tot efectul anticonceptionalului adica daca ma va face sa nu imi vina menstruatia la timp sau daca efectul asta macar nu i l-a luat. eu continui sa le iau pana vineri si luni in 21 trebuie sa imi vina. (am facut dragoste cu prietenul meu, cu prezervativ dar el nu s-a terminat in mine chiar daca avea prezervativul. doar ca ne-am atins un pic inainte sa si-l puna. dar nu m-a penetrat atunci doar ne-am atins. deci intrebarile mele : exista vreo sansa sa fiu insarcinata? imi va veni menstruatia in 21 datorita celor mentionate mai sus? cu anticonceptionalele. sunt un pic stresata astept raspunsuri multumesc mult de tot sad.

3 răspunsuri:
| SunriseB explică:

Am uitat sa mentionez ca ne-am atins un pic inainte sa isi puna prezervativul, inaintea actului sexual deci nu dupa ce s-a terminat. sper ca m-am facut inteleasa sunt un pic stresata si probabil de aceea nu am explicat cum trebuie:-s. sunt curioasa daca acel lichid preejeculator care i-a curs atunci cand m-a atins ar putea sa ma afecteze. adica sa fiu insarcinata.

| Cattuzu a răspuns:

Nu ai nici o sansalaughing daca nu e samanta nu are ce sa rodeascawinkingwinking si daca tea atins putin nu-i nimic, doar daca te penetra si curgea asa da, mai era o sansa, parerea mea ar fi sa renunti la anticonceptionale

| corneliul a răspuns:

'Acel lichid pre-ejaculator' cum il numesti tu este clar, transparent, mucos si are rol de lubrefiere. Este produs de glandele Cowper ce se gasesc la radacina penisului. Trebuie sa fii atenta pentru ca la varste adolescentine baietii prezinta foarte des ceea ce se cheama ejaculare precoce sau mai mult decat atat, ejaculare pre coitus. Ai inteles? Ceea ce tu numesti 'ne-am atins putin' poate sa se lase cu un bebe. Cand cineva se joaca cu o pusca ori stie sa o foloseasca ori trebuie sa fii constienta ca te poti impusca in picior din greseala happy