| SunriseB a întrebat:

DAU FUNDITA! Buna. cum sa incep cam am o nedumerire. deci in data de 26 februarie cand mi s-a terminat ciclu am inceput sa iau anticonceptionale marvelon. si problema e ca eram un pic racita am iesit in oras si am racit mai tare in sambata aceea.(anticonceptionalele le-am luat seara la ora 11:00 ) a 2a zi de dimineata duminica m-am trezit cu febra foarte mare. mama mea s-a speriat si mi-a dat antibiotice. AUGUMENTIN. din cate am citit si m-am interesat am auzit ca augumentinul dezactiveaza efectul anticonceptionalului iar din cate am inteles eu anticonceptionalele ma ajuta in 2 moduri. : ma protejeaza si menstruatia imi va veni dupa 3 zile dupa ce termin fiola. vreau sa stiu daca augumentinul a dezactivat tot efectul anticonceptionalului adica daca ma va face sa nu imi vina menstruatia la timp sau daca efectul asta macar nu i l-a luat. eu continui sa le iau pana vineri si luni in 21 trebuie sa imi vina. (am facut dragoste cu prietenul meu, cu prezervativ dar el nu s-a terminat in mine chiar daca avea prezervativul. doar ca ne-am atins un pic inainte sa si-l puna. dar nu m-a penetrat atunci doar ne-am atins. deci intrebarile mele : exista vreo sansa sa fiu insarcinata? imi va veni menstruatia in 21 datorita celor mentionate mai sus? cu anticonceptionalele. sunt un pic stresata astept raspunsuri multumesc mult de tot sad.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal antibioticul nu va deregla menstra. Dar tu l-ai luat foarte ciudat, nu stiu cine ti l-a prescris asa. Marvelonul se incepe, obligatoriu, din prima zi de sangerare, nu dupa menstruatie. E posibil sa iti fi creat dereglari din cauza acestei administrari eronate.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu cred ca vei avea probleme daca spui ca prietenul tau s-a protejat cu prezervativ. E adevarat ca antibioticele reduc din efectul contraceptivelor, asa ca ati facut bine ca v-ati protejat. Menstruatia iti va veni in cele 7 zile de pauza.

| VadTot a răspuns:

Buna Dimineata! Scuza ma ca incep asa dar.tu ai auzit de Doctorul Ginecolog? I ai facut Vreo vizita vreodata>>? si totodata acele anticoncpetionale sunt prescrise de un asemnea doctor?
eu cred ca ar trebui sa i faci o scurta vizita si te va lamuri cu toate problemele care le ai! ok? Cum poti pune o asemnea intrebare atit de intima aici pe acest site? Ok este un site unde pui intrebari si ti se raspunde,,, dar oare ti se poate raspunde corect? Cum poti avea incredere in cineva pe care nici nu l cunosti si fara o pregatire de asemnea problema.scuza ma daca te indispun dar spre binele tau ar trebui sa vizitezi un Dr Ginecolog ce zici?

| flor_4630 a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii ca anticonceptionalele trebuia sa le incepi din a 2-a zi pana in a 5 -a zi de ciclu.aici ai gresit.trebuie sa citesti cu atentie prospectul.Vestea buna este ca n-ai cum sa ramai insarcinata daca nu a ejaculat in tine.Cat despre augumentin, iti va intarzia un pic ciclul, dar iti va veni.Nu este obligatoriu sa iti vina in a 3-a zi dupa ce termini folia.Ciclul iti poate veni in cele 7 zile de pauza urmand ca in a 8-a zi sa incepi o noua folie.

| sirena1 a răspuns:

Flor are dreptate : "Ciclul iti poate veni in cele 7 zile de pauza urmand ca in a 8-a zi sa incepi o noua folie." Eu folosesc Marvelon de cca. 2 ani si se ia DIN PRIMA ZI de menstruatie, dar nu le-am luat de capul meu ci am fost la un centru pentru asa ceva de unde le-am primit gratuit doar ca s-a terminat acel program (cel putin i orasul meu) si cum nu sunt in tara acum am continuat pentru ca am gasit la farmacie aici.Nu ramai insarcinata daca s-a intamplat asa cum ai spus si imi pare rau sa spun ca si Galamaz te-a indrumat foarte bine cu raspunsul care ti l-a dat.Trebuie sa mergi la ginecolog pentru ca depinde de fiecare in parte ce AC i se potrivesc organismului.