| blondyana a întrebat:

Dc nu mai exista romantism si acea sensibilitate care exista odata, ce motive au avut oamenii sa se schimbe? si prefera sa minta, sa insele, sa fie violenti, etc.in ziua de azi lumea e atat de falsa...pacatstraight face

Răspuns Câştigător
| PhaseMorphXR a răspuns:

Asa e... insa nu poti generaliza totusi, nu toata lumea a pasit spre acea schimbare de care vorbesti. Sensibilitatea si romantismul de care vorbesti mai exista, insa asemena persoane devin din pacate eclipsate de superficialitatea, stereotipiile, cliseele, kitschul, manelismul, si trebuie sa o spun, prostia, care predomina in societatea noastra la ora actuala. De aceea o buna parte din cei cu personalitate, intelect, caracter si valoare umana adevarata nu se pot identifica cu aproape nimic din ceea ce se intampla pe scena sociala mondena a romaniei, si prefera sa ramana in comunitati mai restranse si obscure unde adevaratele valori inca predomina.

Nepasarea si ignoranta sunt principalele cauze ale schimbarii de care vorbesti, si nu in ultimul rand vulnerabilitatea fata de poluarea intelectuala numita mass-media, si distantierea fata de cultura, egoismul predomina, colegialitatea, fraternitatea dispar sau se fragmenteaza exagerat s. a. m. d.

Insa sunt multi oameni, chiar si la noi, care prefera sa nu ia parte deloc in acest circ de prost gust. Pentru ca romantismul, profunzimea, sensibilitatea, discernamantul sunt atribute incompatibile cu violenta, materialismul, superficilitatea etc. de aceea nu le vei gasi niciodata in aceeasi ambianta. Insa dupa cum am spus, retragerea acestor oameni din scena sociala aparenta creeaza impresia ca sunt inexistenti, nu e asa deloc, insa nu-i vei gasi in cluburi de fite, sau morti de beti prin baruri, sau in masini de lux cu bass-ul dat la maxim pe bulevard etc. Ii vei gasi eventual intr-un muzeu, intr-un parc citind o carte, in librari si biblioteci, in cafenele, la activitatile culturale si concerte de calitate etc.

Insa un adevar va ramane, din pacate, valabil si anume ca cei cu bun-simt vor trebui sa-i suporte pe ceilalti deci implicit devina izolati. Deprimant, dar adevarat. Insa e bine ca lumea mai sesizeaza acest aspect al societatii (romane in special).

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e lumea e atat de nenorocita incat nici nu mai poti sa ai o relatie serioasa pentru ca daca te pui in aceea situatie te dezamagesti. Prostia omeneasca sa inmultit si asta e pentru ca parintii nusi mai educa bine copii si ajung sa isi faca de cap. Nici eu nu mai pot sa am o prietena acum ce sa-i faci asta e viata

| Razvan a răspuns:

Pentru ca in ziua de azi totul se rezuma la trei cuvinte:bani, sex, putere.Ai fi tentat sa zici ca daca o ai prima automat ultima vine de la sine. Dar puterea inseamna altceva.Inseamna sa controlezi oamenii astfel incat sa nu isi dea seama ca sunt controlati, si sa ii convingi ca le e bine asa.Asta e o forma a eticii atat de des intalnita in manipularea maselor.
Cand lupti sa ajungi la una dintre cele trei o faci fara scrupule.Sensibilitate,omenie,sinceritate.N-au ce cauta in acest joc.Si ce sens are sa le ai pe toate daca intr-o buna zi constati ca acel chip din oglinda nu iti apartine?

| ĐǿŁŁY a răspuns:

Ai dreptate...Acesta este crudul adevar.Insa sunt oameni care inca tin la aceste lucruri frumoase (romantism, sensibilitate, iubire, sinceritate, etc.). Dar altii sunt exact opusul.
Iar eu cred ca nu exista un motiv intemeiat sa faci rau, sa inseli, sa minti.Chiar daca ti se fac lucruri ca acestea, care ne dezamagesc nu putem sa facem si noi altor oameni.
Daca ar tine cineva cont ca nu trebuie sa te razbuni cu aceeasi moneda ar exista mai multi oameni cu un suflet bun, incapabil de ceva rau. E pacat! Inteligenta intrebare.Bravo!

♥Cŕažλ♫ ĐǿŁŁ♥DyA♥

| Oxanna a răspuns:

Pentru ca s-a schimbat mentalitatea, datorita anturajului, si datorita noilor intamplari, toti devin dusmanosi, si se razbuna pe cine apuca, chiar daca oamenii aceia sunt NEVINOVATI, totusi nu poti acuza pe nimeni pentru nimic, doar cel de sus are acest drepta, si doar el ne va pedepsi cand va fi momentul, daca am fi mai credinciosi, poate nu s-ar intampla atatea, si ar fi lumea mai buna big hug fundabig grin?:X

| blondyana explică:

Ma bucur mult ca v-ati deschis sufletul la aceasta intrebare.Toti aveti dreptate. poate cu timpul,, dragostea''ne-o mai amintim in cartile de dragoste. o sa dispara si ii i-a locul frumusetea fizica, banii, statutul, etc.