| Mihaella_4574 a întrebat:

De 3 luni sunt cu un baiat, care pot spune ca pana acum a facut orice pentru mine, am fost internata in spital si a venit, a dormi pe hol o noapte iar apoi zi de zi venea si statea langa mine pana m-am facut bine. Mi-a aratat de nenumarate ori ca ma iubeste si eu il iubesc enorm de mult... mi-a propus o singura data sa facem dragoste iar eu i-am zis ca nu sunt pregatita si a inteles. As vrea sa aflu si parerea voastra. este devreme dupa 3 luni? Eu mi-as dori lucrul asta pentru ca il iubesc. Am 16 ani, peste o luna 17. Multumesc

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand este devreme pentru varsta ta. Explica-i prietenului tau (desi m-as mira sa nu stie) ca pentru o fata, inceperea vietii sexuale inainte de minim 17 ani si jumatate creste de 9-10 ori riscul de cancer de col. Daca zici ca te iubeste si e interesat de starea ta de sanatate, nu va accepta sa te expui unui asemenea risc si va astepta.

greece12
| greece12 a răspuns:

Nu are importanta ca au trecut 3 luni sau 3 ani.Important este ca tu sa te simti, cu adevarat, pregatita.Nu cumva sa o faci fiindca te simti datoare cu ceva si ai vrea sa-l rasplatesti,intelegi? Te daruiesti persoanei pe care o iubesti atunci cand simti ca intr-adevar doar atat a ramas pentru ca voi, doua jumatati, sa va uniti intr-un intreg indestructibil.Nu trebuie sa te grabesti,el te iubeste si,sigur,va astepta. Daca te simti pregatita psihic si fizic,daca te stapaneste numai acest gand,discuta din nou cu el.Dar nu te oferi singura,oricat l-ai iubi, el trebuie sa simta ca a luptat pentru a te convinge, ca a fost o victorie grea si foarte mare si nu ca abia a cerut si dorinta i-a fost indeplinita la minut.Este un lucru caruia trebuie sa-i dai valoare prin comportamentul tau, deci nu te grabi.Cu cat mai greu obtinem un lucru,cu atat mai mult ii creste valoarea in ochii nostri,nu? Gandeste-te cand vrei o pereche de pantofi extraordinar de frumosi si foarte scumpi,cum faci? Ii privesti in vitrina de o mie de ori, te nelinistesti sa nu-i fi cumparat altcineva, abia astepti sa ii ai.Si,cand,in sfarsit i-ai obtinut? Esti cea mai fericita! Te uiti la ei ca la soare,nu cumva sa calci stramb sau sa se zgarie pe undeva ca mori, nu? Pueril exemplul meu, dar asa e si cu ceea ce oferi omului iubit.Lasa-l sa doreasca mult, sa astepte plin de emotie "da"-ul tau si vei fi apreciata si iubita mereu! Mult noroc!

| ana_2556 a răspuns:

Conteaza sa te simti pregatita tu, daca nu esti sigura mai asteapta si din punct de vedere al sanatatii ia in considerare ce a spus Brigaela. COMPLET DE ACORD!

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Nu exista termen de prea devreme sau prea tarziu conteaza mult ceea ce simti tu pentru el, daca esti sigura ca vrei sa faci acest lucru si mai ales daca esti pregatita. fundita?

| Loola_4761 a răspuns:

Pai din cate se vede te iubeste cu adevarat si daca tu esti pregatita de ce nu? happy numai bine si succes pup :X:* daca consideri ca te'am ajutat fundita plz big grin

| eddward7 a răspuns:

Daca te simti pregatita fa-o daca nu...mai astepta ca el o sa inteleaga (daca te iubeste te intelege)

| Gabitza89 a răspuns:

Buna.parerea mea este ca este mult prea devreme sa spui ca il iubesti enorm.a fost gesturi frumoase pentru tine, iar despre viata sexuala nu conteaza cati ani ai ci cand te simti pregatita, succes!