| Ofiintă a întrebat:

De aproximativ doi ani sunt tot mai nefericita din cauza faptului ca sunt urata, pur si simplu nu-mi place cum arat si oricine mi-ar spune ca nu e adevarat, arat bine, oricum nu-l cred.
Am avut de suferit pentru un baiat care nu m-a placut iar acum primesc cutite in spate de fiecare data cand vad ca da like pe fb unei fete dragute, eu nu sunt frumoasa, nu corespund standardelor lui, dar n-am ce face, stiu ca trebuie sa fim multumiti cu ceea ce avem si foarte multe persoane mi-au spus sa ma accept asa cum sunt dar, i can't, poate pentru ca l-am iubit mult prea mult si am incercat sa ma schimb pentru el, dar nu am reusit, si sunt in continuare intr-o lupta cu aceasta lume care mi se pare nedreapta doar pentru faptul ca buni fiind ajungem sa devenim rai datorita faptului ca suferim pentru ca nu suntem deloc apreciati si alte persoane care nu misca nici macar un deget sunt extra apreciate chiar si din partea baiatului pe care eu il plac sau l-am placut atat de mult.
Chestia asta a durut mult prea mult, iar acum raman indiferenta fata de situatie dar inca nestiind pe unde s-o apuc.
Sugesti?

Răspuns Câştigător
| RedheadOnTheRun a răspuns:

Pai asta deja e un pas inainte avand in vedere ca indiferenta lui pare sa fie ceea ce te impiedica pe tine sa te accepti asa cum esti. Pur si simplu nu esti genul lui si asta nu neaparat din punct de vedere fizic,ai tot incercat sa te schimbi pentru el dar eu cred ca trebuie sa te schimbi pentru tine. Cand spun sa te schimbi nu ma refer fizic ci sa lucrezi mai mult la increderea de sine. Asta e cheia pentru ca si ceilalti sa te placa asa cum iti doresti, incepi prin a te aprecia pe tine insati, partile tale bune. Constientizeaza calitatile pe care le ai, modul prin care tu esti diferita de ceilalti (mai ales de cei care tie nu-ti plac). Mai sunt baieti asa cum sunt si destule fete si fiecare e liber sa aleaga pe cine doreste, faptul ca tu nu esti potrivita pentru el e o chestiune ce tine strict de gusturi. Vor fi baieti care te vor simpatiza pe tine si nu pe tipa respectiva happy. Capul sus!

30 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca suntem buni, nu ajungem rai. daca ajungem rai, inseamna ca n-am fost niciodata buni, ci doar ne-am prefacut. Du-te la un psiholog, exagerezi foarte mult un aspect total neimportant: frumusetea. iar daca singurul lucru pe care ai sa ti-l reprosezi in relatia voastra si in viata ta de zi cu zi este ca nu aratica un topmodel, atunci chiar ai merita sa fii fericita.

| Ofiintă explică (pentru Brigaela):

Tu definesti frumusetea " un aspect total neimportant" dar daca nu mi-ar fi placut atat de mult de el, cred ca nici eu nu m-as fi avantat foarte mult in aceasta directie, dar situatiile disperate cer rezolvari disperate!
Si, pentru mine frumusetea a ajuns sa joace un rol principal in viata de zi cu zi. In majoritatea timpului ascunzandu-ma sub un strat de machiaj!

| Brigaela a răspuns (pentru Ofiintă):

Da, eu definesc frumusetea ca pe un aspect total neimportant. Nu tine de foame, nu tine loc de inteligenta si nici de bunatate. Am vazut adesea cupluri in care unul din parteneri este mai putin frumos, dar asta nu i-a impiedicat niciodata sa fie fericiti. sa stii ca persoanele necasatorite si nefericite de asta pe care le cunosc nu sunt deloc cele mai putin frumoase, ba chiar dimpotriva. Fiindca iubirea nu tine seama de frumusete. Un barbat care te va placea doar fiindca esti frumoasa (sau mai ales de asta) se va plictisi de tine in 2-3 luni daca nu va potriviti pe alte planuri. Insa un barbat adevarat, te va iubi pentru ceea ce esti tu, nu pentru cum arati.
Frumusetea joaca un rol important in viata ta fiindca ai o problema psihologica si iti consumi timpul aiurea. Uita-te la poza mea. Ti se pare ca as fi o femeie frumoasa? Iti spun eu ca nu sunt. Dar niciodata in viata mea nu am dus lipsa de admiratori. Intotdeauna am avut cu cine sa merg la un chef sau la un film sau la o plimbare in parc, am avut prieteni seriosi, am fost curtata, dorita, iubita. Acum am un sot minunat care ma adora si ma trateaza ca pe un bibelou pretios, iar in ochii lui ma vad cu adevarat frumoasa. Fiindca iubirea adevarata ma trasfigureaza. Nu m-am machiat niciodata in afara de putin ruj la evenimente, nu m-am gatit niciodata, am fost mereu naturala. Dar sunt vesela, binevoitoare, amabila si ma port frumos cu toata lumea. In acelasi timp sunt inteligenta, am citit mult si pot purta o conversatie interesanta cu oricine. Si asta m-a facut intotdeauna cea mai populara fata din scoala, cu 5-6 invitatii la fiecare bal, cu baieti care m-au simpatizat si unii m-au iubit. Dar mereu i-am tratat cu respect si iubire pe cei care mi-au fost alaturi. Si nu am creat obsesii pentru cei care nu m-au placut (si au fost multi si din acestia, stai linistita).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Stai liniștită, nimănui nu-i place cum arată, vezi vedetele care au o mare preocupare, să se tuneze!
Învață să te accepți așa cum ești, NIMENI nu este perfect/ă, nici eu măcar...
Crede în tine!
Pa, pa.

| irina20 a răspuns:

Si ce daca nu ai un aspect frumos,(desi cred te inseli)?
Crezi ca doar tu esti intr-o astfel de situatie? Te asigur eu ca nu!
Ai de ales sa fi frumoasa sau urata.
Poti fi frumoasa pur si simplu stralucind de fericire, de zambete.Fii increzatoare! Cumpara-ti un catel, glumeste cu prieteni, familia.Nu te gandi la ce ar vrea un baiat.Nu toti vor un aspect placut, majoritatea cauta in iubita lor o prietena vesela cu care pot vedea o comedie si de a rade cu lacrimi.Fii optimista in tot ce faci, multumeste-te cu tot ce ai.Ai putea sa fi extraordinar de frumoasa, daca cineva nu se simte bine in compania ta, niciodata nu va ramane langa tine.
Mare dreptate ii dau lui
@BloodyBlade

| BloodyBlade a răspuns:

In concluzie te simti complexata pentru ca un dobitoc(scuza-mi exprimarea) nu te place.O mare prostie, din punctul meu de vedere.Ce crezi ca el e perfect? se crede perfect? mare greseala inseamna ca e un prost fiindca perfectiunea nu exista. Daca era perfect pentru tine te placea=>nu este perfect pentru tine, pe de alta parte n-are nici scrupule fiindca nu stie sa refuze cu stil, lucru negativ ce-i contureaza personalitatea.Si eu ma simt urata uneori, iar alteori cred ca sunt cea mai frumoasa.Nu conteaza cum arati fizic, conteaza cum arati moral.Deci,viata oricum e nedreapta si asa va fi mereu.E pffff.Dar e doar una asa ca trateaz-o ca atare si bucura-te de lucrurile marunte care, vei vedea, te vor face fericita la un moment dat! Sper ca te-am ajutathappy!

| RAY a răspuns:

Esti si fricoasa ti-am cerut nr tau sa vb cu tine tu nimic ce sa spun

| neutrino a răspuns:

Tu stii foarte bine cum arati, si daca esti urata nu putem sa te contrazicem. Poti fi linistita, nici baietii nu sunt toti frumosi, ba din contra, majoritatea sunt ca si tine. Asadar, are cine te alege si ai de unde alege.

| anonimg a răspuns:

Asta e ce-a mai mare greseala a oamenilor -ca ei cauta aprecierea sau deprecierea semenilor lor, si nu a lui Dumnezeu.
Pai cum pot eu sa ma duc la un caine si sa il intreb ce parere are el despre mine? Cam asa faci tu. Omul nu este -si nici nu va fi pus vreodata- ca sa eticheteze pe un alt om. Si chiar daca ar fi fost asa, datoria noastra morala este ca sa vedem ce parere are Dumnezeu despre mine si despre tine. Si stim ce parere are El despre noi atunci cand privim la cruce. El ne iubeste asa de mult incat a dat pe Domnul Isus sa moara pentru noi. El niciodata nu priveste la fata omului; ci intotdeauna se uita la inima, dupa cum este scris: "Domnul nu Se uita la ce se uita omul; omul se uita la ceea ce izbeste ochii, dar Domnul Se uita la inima." (1Samuel.16:7)

Pe de alta parte este o tampenie ca cineva sa ceara dragoste de la cineva ce nu poate oferi. Tu iti doresti sa tina la tine cand de fapt el nu poate tine la tine ca nu ii placi. Astfel dar, te intreb: tu pentru ce il placi? Ca normal 2 oameni se plac unul pe celalalt pentru caracterul lor. Ai vazut ce caracter are -prin felul cum se comporta cu tine: ce poate sa iti placa la el?
Iti spun: vino-ti in fire si nu mai plange dupa cine nu merita. Tu cauta sa fii placuta lui Dumnezeu, si El Se va ingriji de toate nevoile tale.

| Ofiintă explică (pentru anonimg):

Te consideri caine?laughing

| anonimg a răspuns (pentru Ofiintă):

Eu ti-am oferit sfaturi spre folosul tau, si nu al meu.
Ti-am deschis mintea ca sa stii cum sa privesti lucrurile si ca sa nu mai fii pe viitor afectata. Atunci, pentru ce dar dispretuiesti inima buna pe care am avut-o fata de tine?

| Ofiintă explică (pentru anonimg):

Cum sa-mi deschizi mintea? Inteleg latura religioasa, dar nu ai cum sa deschizi mintea unui om, in momentul in care copiezi citate si facand asemanari absurde, problema nu este cu religia, ci cu felul in care abordezi problema crezand ca ajungi sa schimbi ceva in problema altuia cand nici macar nu faci referire la situatie, nu te atinge problema si faci altfel de interpretari.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Nici nu ai idee de cate fete sunt refuzat intro singura luna... o gramada. asta nu inseamna ca sunt urat, nici vorba, sa ca nu stiu sa leg o discutie cu o fata, nici macar.
Orice fata e frumoasa in felul ei, trebuie sa stii sa iti scoti in evidenta calitatile, si sa ascunzi defectele.
Si toata lumea sufera din dragoste, dar treci peste asta, pentru ca daca te cramponezi, si te blochezi pe o singura persoana nu faci nimic

| RAY a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu sti sa legi o discuti, ignori asta in loc sa faci ceva?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru RAY):

Da, o ignor, in viata trebuie sa stii sa pierzi, iar cand o faci sa inveti ceva din acel esec

| Ofiintă explică (pentru RAY):

Asta inseamna ca nu dau numarul meu oricui, cat despre legat discutii ce sa-ti povestesc, ai putina grija la semnele de ortografie din fraza ta astfel incat sa se poata intelege ce vrei sa spui.

| RAY a răspuns (pentru Ofiintă):

Bine ok,scuze daca team suparat,legat de intrebare ai o frustrare care in timp a devenit obsesie,obsesia de a spune eu nu pot,eu nu voi putea,eu sunt mica,urata, nu spun sa te crezi miss world, nici sa te minti,dar sa crezi,sa dai o posibilitate ca poate vei gasi pe cineva,tea parasit baiatul acela ai suferit,inca suferi pentru el pentru ca tu traiesti in trecut,in acel trecut iar cand dai de viitor, ai automat un blocaj emotional, desigur vorbele nu te pot ajuta mult trebuie sa incerci sa ai ce isi doresti asta daca chiar isi doresti sau poate nu sti ce vrei atunci e alta problema, si eu sunt mic de inaltime dar asta ce pot face sa ma plang, trebuie sa ne acceptam asa cum suntem tu ca fata da eu ca baiat find mic e mai rau

| Foxyyyy a răspuns:

Daca un tip nu te-a placut nu inseamna ca esti urata. E imposibil sa te placa toata lumea!

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Asta e, esti nasoala. Peste 20-30 de ani toate femeile vor arata ca tine (sau mai rau). La varsta aia e suficient sa te speli si sa te aranjezi ca sa le devansezi pe toate. Fiecare are momentul sau in viata, al tau nu este acum.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Nu prea cred ca te putem noi ajuta daca tu spui ca nu ii crezi pe cei ce-ti contrazic parerea. Daca ti-am spune ca exagerezi mult si ca nu esti urata nu ne-ai crede,daca ti-am spune ca faptul ca baiatul ala nu te place nu e capat de lume,nu ne crezi. Eu una iti sugerez un psiholog. Nu ar fi o rusine sa cauti ajutor profesionist atata timp cat nu te simti bine cu tine insati. Exagerezi mai mult decat e cazul,toti suntem diferiti si avem dreptul sa placem sau nu pe oricine fara ca altcineva sa se simta ofensat. Faptul ca tu esti frustrata se vede si la exterior,sunt sigura de asta. Ori daca tu nu te placi de ce si pentru ce te-ar place pe tine ceilalti? Aspectul fizic nu e totul,faptul ca ai impresia asta ma face pe mine sa cred ca tu pui prea mult pret pe imagine. Tipul respectiv poate a vazut si dincolo de frumusetea acelei fete si de aceea o place cu adevarat,tu n-o cunosti si n-ai de unde sa stii daca nu cumva e o fata frumoasa si pe dinauntru. Intre timp tu-ti plangi de mila,esti frustrata,iti e ciuda si ti se pare nedrept ca tipul ala a indraznit sa nu te aprecieze pe tine ci pe alta. Tu crezi ca e vorba doar de imagine cand poate domnisoara aia are atitudine, incredere in sine, e sociabila si placuta. Tot ceea ce tu nu esti. Du-te fa-ti programare la psiholog, eu nu te vad bine pe viitor. Aaa, apropo.tu nu te lupti cu lumea laughing tu te lupti cu imaginea din oglinda si nu prea ai sorti de izbanda.

| Ofiintă explică (pentru RedheadOnTheRun):

Nu neaparat, eu sunt sigura ca principalul motiv pentru care o simpatizeaza este fizicul, si de ce? pentru ca nici n-o cunoaste, noi ne stim de aproximativ doi ani si nu este vorba de fb nu vreau sa ma intelegi gresit, dar ia trimis cerere de prietenie, pe urma like-uri, si mie niciodata nu mi-a apreciat nimic, pe urma daca ei doi se intalnesc, pe mine o sa ma doara, dar trec si peste asta ca oricum n-am ce face.De ce tot timpul imi plang de mila? Ar trebui doar sa accept lucrurile asa cum sunt, dar numai de la un anumit timp am putut intelege acest lucru.
Is unele momente in care intr-adevar cedez, si numai vad nici o urma de speranta in continuare, si ai dreptate intr-adevar sunt frustrata, dar in cele ce urmeaza ignor persoana respectiva pentru ca sunt constienta ca mi-a facut mult mai mult rau decat bine!

| RedheadOnTheRun a răspuns (pentru Ofiintă):

Pai asta deja e un pas inainte avand in vedere ca indiferenta lui pare sa fie ceea ce te impiedica pe tine sa te accepti asa cum esti. Pur si simplu nu esti genul lui si asta nu neaparat din punct de vedere fizic,ai tot incercat sa te schimbi pentru el dar eu cred ca trebuie sa te schimbi pentru tine. Cand spun sa te schimbi nu ma refer fizic ci sa lucrezi mai mult la increderea de sine. Asta e cheia pentru ca si ceilalti sa te placa asa cum iti doresti, incepi prin a te aprecia pe tine insati, partile tale bune. Constientizeaza calitatile pe care le ai, modul prin care tu esti diferita de ceilalti (mai ales de cei care tie nu-ti plac). Mai sunt baieti asa cum sunt si destule fete si fiecare e liber sa aleaga pe cine doreste, faptul ca tu nu esti potrivita pentru el e o chestiune ce tine strict de gusturi. Vor fi baieti care te vor simpatiza pe tine si nu pe tipa respectiva happy. Capul sus!

| contαbαndonαt a răspuns:

Pff..."sexicika", Dafaq?!?!

Trecand la intrebare:
Trebuie sa ai ceva vana-n tine!
Altfel nu ambalajul este de plans, ci ceea ce se afla la mansarda.

De fel, nu ma prea pricep la incurajari dar un lucru stiu: sint atatea "ambalajuri" foarte putin, ori chiar deloc, atractive in lumea asta.
Nu inteleg de ce vorbesti ca si cum, din acest punct de vedere, ai fi unica.
De fapt, majoritatea oamenilor sint urati thinking, mai ales barbatii.
Deci, in privinta asta cel putin, tragediile pe aceasta tema morbida chiar sint de prisos.

Iar asta nu ti-o spune o alta frustrata care este si/sau se considera urata, si a venit aici, la aceasta intrebare, sa incerce sa-ti ridice tie moralul doar ca sa se simta ea mai bine si mai impacata cu propria-i pers.Nu laughing, eu, personal, n-am problema. cu felul in care arat de la nat.Si sincer acum, ambalajul chiar conteaza dar doar intr-o oarecare masura, asta pana cand ajungi sa pui mai mult accent pe mentalitatea acelei pers. decat pe felul cum arata.
Macar fii ingrijita, igiena personala nefiind deloc de neglijat (mai ales la femei). Pentru tine, macar.

Gandeste asa daca vrei:Sint si oameni frumosi care, daca-r putea, si-ar da-o pe toata pentru mai multa inteligenta.

Crede-ma, exista. Exista tot felul de oameni.
Se vede ca n-ai o imaginatie prea bogata (ca o mica obs., nu reprosez) altfel, uitandu-te continuu in jurul tau, nu ti-ai mai permite sa-ti faci griji pentru felul in care arati.
Bine, ca nu e in totalitate vina ta.Tu ai fost doar influentata si, involuntar, ai acceptat asta, din inconstienta.In Ro se si promoveaza la greu acest tip de mentalitate, adica una superficiala.
Dar na, cand vrei vrei!
Ia paharul plin, beal, si umple-l din nou.
Gata, ma opresc aici ca iar m-am gasit sa vorbesc cu dublu sens.

Cius.

| CorneliaC a răspuns:

Nu cred ca esti urata, incearca sa depasesti momentul, zi in fiecare zi ca esti frumoasa si o sa-ti treaca

| ClauA17 a răspuns:

Eu zic sa iti cauti alt baiat de care sa iti placa sunt o gramada, poate cineva te place si nu stii sau nu iti dai seama sunt singura ca o sa iti gasesti persoana potrivita. nu dispera. cu totii o sa avem parte de bine dar prima data primim rau si trebuie sa invatam din el. sunt sigura ca baiatul de care iti place nu te merita..eu cred ca esti o persoana buna chiar daca nu te cunosc si sigur o sa gasesti un baiat care sa te iubeasca. dar trebuie sa astepti suficient de mult pana sa te gaseasca sau tu pe el..nici eu nu ma consider frumoasa si si eu simt de multe ori asa..nu trebuie sa corespunzi standardelor nimanui..fiecare este exact asa cum la lasat Dumnezeu si nu avem cum sa schimbam asta. doar pentru ca tu ti-ai creat o imagine proprie nu inseamna ca asa esti, asculta-i pe cei din jur, daca ei spun ca esti frumoasa inseamna ca esti. orice femeie este frumoasa in felul ei... poate ca ai alte calitati care te compenseaza si nu iti dai seama. o sa ajungi sa iubesti si alti baieti si iti vei dea seama ca nu ai avut nimic de pierdut.

| K4sZz a răspuns:

Faza este ca aceste fete care zici tu ca nu misca niciun deget si primesc toata atentia nu le pot numii fete.Cand le vad cu botu ala de rata si cu vocea aia pitigaiata si mai vin si pe tocuri de isi bat joc de asfalt simt nevoia sa am o pusca in mana.P.S sunt baiat laughing. Deci nu suport pitipoancele si astea "frumoase" care trebuie demacheate de Halloween ca sa fie costumate. In fine. Fiecare om este frumos in sinea lui, si nu cred ca tu esti atat de urata pe cat zici.Acel "baiat" pe care l-ai placut nu se poate numii baiat.De ce? Daca te placea cu adevarat numai era lesinat dupa pitipoance.Un baiat trebuie sa placa fata pe dinauntru, adica caracteru, sufletul.Tu nu trebuie sa te necajesti din cauza lui.Tu nu meriti asa ceva, tu meriti pe cineva care sa te iubeasca pentru ceea ce esti tu mai intai, adica pentru caracteru pe care il ai si mai apoi pentru aspect.Sincer sa fiu eu pun pret pe aspectul unei fete in masura de 40% restul conteaza cum este ea. Prefer o fata draguta, timida, cu un suflet bun un caracter frumos. Nu curve gaurite si cu tencuiala pe fata mai mare decat cea dupa perete. Dupa parerea mea nu esti urata fiecare este frumos in felul lui si nu uita niciodata, oricine isi gaseste perechea fie mai devreme fie mai tarziu. Bafta :*

| Latky a răspuns:

Fiecare om ii frumos in felul lui, si tu esti frumoasa in felul tau, nu trebuie sa accepti acest lucru din partea lui deoarece el nu te-a iubit asa cat l-ai iubit tu pe el si lui i-a fost indiferent de tine. Incearca sa gandesti altfel ca tu esti mai frumoasa decat celelalte

| xBlindBeauty a răspuns:

N-a fost baiatul potrivit pentru tine, crede-ma intr-o zi o sa intalnesti un baiat care in ochii lui esti ce-a mai frumoasa. Nu inseamna ca daca baiatul ala nu te-a placut esti urata, daca tu n-ai incredere in tine, de ce ar avea altcineva?

| Amrita25 a răspuns:

Uita-te in oglinda si spune-ti ca esti frumoasa si chiar crede asta pentru ca esti. Nu te mai lua dupa oameni fara caracter caci nu merita. Tu esti tu, cu toate calitatile tale, iar cand vei stii sa te apreciezi singura te vor aprecia si altii, o sa vezi.

| andreyesexy a răspuns:

Trebuie sa iti gasesti alt baiat ca sa iti invingi durerea. Asa a fost sa fie asta e destiunul. Sugestia:fii tare, nu te lasa si nu baga in seama pe nimeni care te jigneste.Iti e mila de el deoarace atata stie sa faca. Fii tare

| EveLina000 a răspuns:

E o fata in liceu care are o boala, e scunda si deformata, si la fata, merge un pic ciudat... mereu o vad zambind si inconjurata de prieteni in ciudat defectuli cu care s-a nascut.
Poate problema sta in caracterul tau nu in felul in care arati.