| rapidistarapid a întrebat:

De cateva luni bune am vazut ca mi se inroseste labiile dar fara sa ma doara, nu am nici scurgeri neobisnuite doar cateodata ceva lichid alb dar care nu este mult si asa am mai avut. Nu sunt rosii tot timpul, asa apar cateodata, oare ce am, este ceva boala asta, e de speriat? acum 1 an ma atins prietenu fara sa aiba prezervativ dar nu am facut nimic altceva decat a atins putin ca sunt virgina? ce sa fac sa numai mi se inroseasca sau am vreo boala cu transmitere sexuala?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca respecti regulile minime de igiena: spalat dimineata, seara si dupa scaun, purtat numai chilot de bumbac, maxim 12 ore, spalat la temperatura inalta si calcat dupa fiecare spalare, pijama numai de bumbac, purtata maxim 3 nopti, spalata la temperatura inalta si calcata, prosop personal, schimbat la 4-5 zile, spalat si calcat, schimbarea absorbantelor in perioada menstruala la maxim 6 ore, atunci e posibil sa ai o infectie cu transmitere sexuala, desi mi se pare putin probabil. Nu fiindca nu o puteai lua prin simpla atingere, ci fiindca intr-un an s-ar fia gravat suficient de mult incat sa impuna cosnult ginecologic.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu inteleg de ce in 8 luni nu te-ai dus la ginecolog. Fa-o acum, nimeni nu iti poate oferi un diagnostic prin internet.

| mihay88 a răspuns:

Boala cu transmitere sexuala nu ai asta iti pot spune sigur, pentru ca nu ai avut contact sexual, faptul ca doar te-a atins prietenul tau nu este un motiv suficient ca sa iei o boala... oricum un medic cred ca stie cel mai bine care este problema... vorbeste cu medicul de familie si iti va da un sfat negresit, bafta!

| rapidistarapid explică:

Brigaela, dar de vreo 8 luni imi sunt mai rosii labiile, de atunci de cand ma atins, cam la o luna de cand a pus fara prezervativ acolo pe labii mi s-a facut un cos care a avut ceva lichid in el si intr-o saptamana cam a trecut, oare am ceva grav. de ce se inrosesc cateodata e chiar foarte rosu, un rosu aprins?