| blackangelsandreea a întrebat:

De cateva luni ma confrunt cu o problema destul de delicata dar pentru inceput vreau sa va spun ca am 20 de ani si sunt impreuna cu prietenul meu de aproape 4 ani de zile. Prima mea relatie cu fostul iubit din punct de vedere sexual a fost destul de neplacuta (probabil si din cauza varstei destul de frageda 15 ani ) si cand spun neplacuta ma refer la faptul ca nu simteam nici un fel de placere in timpul actelor sexuale. De cand l-am cunoscut pe actualul meu prieten totul s-a schimbat, am inceput sa ma simt foarte bine cu el in pat si chiar sa am o dorinta sexuala foarte ridicata. Totimpul imi doream sa incercam pozitii noi si totul era foarte frumos pana acum 4 luni. Tin sa mentionez ca pana anul acesta contactele noastre sexuale erau relativ dese (cel putin 1 sata pe saptamana) dar anul acesta lucrurile s-au cam schimbat din diverse motive si contactele sexuale s-au rarit la o data pe luna chiar la o data la 2 luni dar totusi ma simteam la fel de bine. Acum 4 luni am intampinat prima problema cand dupa terminarea unui contact sexual ( care s-a desfasurat normal) in timp ce el a plecat la baie pur si simplu m-a bufnit plansul si nu mai suportam nici macar sa ma atinga (nu imi explic de ce). Luna urmatoare tot dupa terminarea actului sexual am inceput sa tremur si sa ma simt foarte rau (dorinta mea sexuala era la fel de intansa ca si pana acum dar pur si simplu dupa ce terminam ma simteam ca si cum as fi fost violata). Dupa acest ultim contact sexual am mers la ginecolog pentru un control de rutina si mi-a zis ca totul este in regula (col, uter, ovare) mi-a prescris un tratament cu ovule pentru o secretie. Dupa terminarea tratamentului am intretinut din nou contact sexual cu iubitul meu ( totul a fost dorit si gandit de mine cu un preludiu minunat in care el mi-a oferit totul ca sa ma simt cat mai bine ) problema a fost ca desi imi placea extrem de mult nu m-am excitat deloc. Am folosit un lubrifiant ca sa nu stric aceea seara minunata si totul a fost frumos pana la inceputul actului sexual propriu zis. Am simtit o durere ingrozitoare pe tot parcursul actului sexual (nu am rezistat mai mult de 10-15 minute). Intrebarea mea este ce se intampla cu mine? Stiu ca discomfortul in timpul actului sexual apare din cauza unei infectii urinare dar eu cand am fost la control mi-a zis ca totul este ok. Nu inteleg de ce am o dorinta sexuala foarte mare dar cand ajungem in pat nu ma pot exita (chiar daca imi face sex oral) si am durerile acele?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Sfatul meu este sa incerci sa mergi la psiholog.
Desi fizic pari sanatoasa, este posibil ca inceperea vietii sexuale la o varsta frageda sa-ti provoace traume psihice pe care le retraiesti de cate ori incerci sa ai un contact sexual normal si dorit.
In subconstientul tau, sunt depozitate si lucruri pe care ti-ai impus sa le uiti, ar fi bine sa le discuti cu o persoana specializata.
La 15 ani,posibil ca organismul tau sa fi perceput primul contact sexual ca pe un viol, aceasta amintire tragica revenind fara s-o chemi, cu cat te relaxezi mai mult.
In plus, fa niste investigatii mai amanuntite la medicul ginecolog, incepand cu testul Papanicolau.
Multa sanatate!

| blackangelsandreea explică (pentru greece12):

Multumesc pentru raspuns. Deoarece acum ma aflu intr-o perioada in care sunt foarte stresata cu examenele voi amana putin vizita la ginecologu respectiv la psiholog (probabil si din cauza stresului sa nu ma pot destinde deloc in timpul actului sexual?) Vreau sa mentionez ca la inceputul vietii sexuale nu am fost deloc presata de nici o imprejurare pur si simplu asta am simti doar ca s-au dovedit a nu fi atat de incitante relatiile sexuale la acea varsta pe cat le-am descoperit a fi acum (sau poate din cauza partenerului de pe atunci). In ceea ce priveste papanicolau am vrut sa il fac de acum 2 luni cand am fost la ginecolog dar din cauza secretiei care trebuia tratata nu s-a putut, trebuind sa revin dupa terminarea tratamentului ceea ce nu s-a intamplat din cauza programului incarcat.

| greece12 a răspuns (pentru blackangelsandreea):

Foarte bine, numai nu amana.
O faci pentru binele si sanatatea ta.

| blackangelsandreea explică (pentru greece12):

Multumesc frumos pentru sfaturi si pentru ajutor! Am sa incerc sa rezolv problema cu vizita la ginecolog cat mai curand si tind sa cred ca aici ar putea fi cauza pentru ca nu inteleg de ce ar fi aparut tocmai acum dupa 4 ani de zile normali din punct de vedere sexual o asa numita "trauma psihica"

| greece12 a răspuns (pentru blackangelsandreea):

Lucrurile astea apar incet, incet, insesizabil, in patru ani tocmai si-a facut loc sa iasa la iveala... posibil sa urmeze episoade si mai grave.
Sa ai grija de tine!

| blackangelsandreea explică (pentru greece12):

Sa speram ca totul va fi bine si voi fi din nou ca inainte. Multumesc frumos, o seara buna!

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tu ai simtit pe propria-ti piele diferenta intre a fi om si animal. Sper sa ai si mintea necesara sa tragi propriile tale concluzii.

| blackangelsandreea explică (pentru neutrino):

Daca tie ti se pare ca prin dorinta de a avea o viata sexuala normala sunt un animal...atunc asta imi spune multe despre felul tau de a gandii. Sper ca nu ai inteles intrebare bine de imi dai un astfel de raspuns asa ca iti zic mai pe scurt: De ce nu mai pot avea o viata sexuala normala ca si acum 4 ani atata timp cat din punct de vedere ginecologic totul este ok iar din punct de vedere sentimental il iubesc mult mai mult decat il iubeam la inceput? Acum sper ca poti da un raspuns sau macar sa te abtii daca nu ai unul bun

| neutrino a răspuns (pentru blackangelsandreea):

Daca tu iti doresti numai anumite raspunsuri care-ti sunt pe plac, te rog sa mentionezi. Pana atunci, te rog sa mai recitesti inca o data raspunsul meu si, indiferent de rezultat, incearca si respecta-i pe cei ce au dorit sa te ajute. Daca capacitatea ta intelectuala nu-ti ofera aceste posibilitati, eu nu am nicio vina. O seara buna!

| blackangelsandreea explică (pentru neutrino):

Singura persoana care nu este respectoasa si care jigneste esti tu. Nu inteleg de ce raspunzi daca nu poti sa ajuti cu nimic? Crezi ca pari mai intelectual daca dai un raspuns care nu are legatura cu intrebarea si in care doar jignesti? Eu zic sa incerci sa te abtii daca nu ai nimic concret de zis pe baza subectului

| Alcyon a răspuns:

Poate treci printr-o perioada mai stresanta si de asta ai aceste reactii. Senzatiile intense pe care le ai in timpul sexului, iti accentueaza starea iar organismul reactioneaza in consecinta. Totul e pe fond nervos. Dupa cum o sa observi, de-a lungul timpului, orice problema si orice conflict interior, se reflecta in viata ta sexuala.

| blackangelsandreea explică (pentru Alcyon):

Intr-adevar am fost in sesiune si e destul de stresant pentru mine mai ales ca sunt in primul an de facultate. Multumesc frumos pentru raspuns.