| anonim_4396 a întrebat:

De ce barbatii cedeaza atat de usor la "tentatii",am impresia ca toti sunteti la fel laughing In preajma unei fete mai atenta la aspect, va fastacitii etc ba chiar in unele cazuri devin penibili...si majoritatea discutiilor despre femei,plus ca in cele mai multe cazuri barbatii inseala, de ce? M am saturat de expresia "asa sunt barbatii" De ceva timp cred ca noi femeile suntem mai mature

Răspuns Câştigător
| PaulCos a răspuns:

Cred ca lucrurile s-au schimbat putin in ultima vreme si mai interesant ar fi de studiat cauza nu efectul. In principal femeia are nevoie de atentie. Vedem adesea femeia aceia zambitoare, sigura pe ea si infloritoare care isi primeste atentia cuvenita de la partenerul cu care se afla intr-o relatie sanatoasa. Vedem apoi femeia neglijata care cauta cu ardoare centrul atentiei folosind orice mijloace pentru a il obtine sau femeia blazata in urma neglijentei cu care e tratata. Aici apare dorinta femeii de a fi privita, admirata, complimentata si recompensata oarecum pentru eforturile si disperarea de a fi perfecta in luminile reflectoarelor. Ca sa nu dureze mult timp pana la rezultatele finale, apare mass media, retelele media, self-iuri, fotoshop, implanturi, cosmetica, masini opulente, atitudine si altele. In acest timp demnitatea feminina se dilueaza si este mai usor de convertit in bancnote. Tot in acest timp barbatul isi pierde masculinitatea, demnitatea si onoarea masculina pentru ca acestea nu prea mai au pret in interactiunea cu majoritatea sexului opus. Acum e greu de spus ce a fost intai, oul sau gaina? Adica cine a pierdut primul sau prima calitatile despre care spunem ca ar defini masculinitatea respectiv feminitatea, pentru ca lucrurile par ca s-au petrecut simultan. Parerea mea este ca schimbarile induse de media, inlocuirea unor principii cu iluzii, a fost momeala din care barbatul a muscat primul, iar femeia s-a adaptat. Nu vreau sa spun ca asta este valabil in 100% din cazuri, desigur exista multi oameni si multe cupluri normale, dar voiam sa imi spun doar parerea mea despre subiectul mentionat de tine, si sper ca nu am deranjat nici una dintre categoriile de mai sus.

12 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Dar cu cine inseala barbatii? ...nu cumva cu femei?winking

| mdc98 a răspuns (pentru wildthing):

Asa, si vrei sa spui ca daca un tip se saruta cu mine si el are prietena si eu nestiind lucrul asta, ma face oarecum responsabila, sau?

| wildthing a răspuns (pentru mdc98):

Vreau sa spun ca majoritatea oamenilor sunt intr-o relatie, iar daca foarte multi barbati inseala, statistic vorbind, o fac cu femei care la randul lor sunt intr-o relatie.
In plus, ce spune despre tine faptul ca te "saruti" cu un tip pe care nu-l cunosti indeajuns de mult incat sa stii daca are sau nu pe cineva? Intrebare retorica.

| mdc98 a răspuns (pentru wildthing):

Adica tu ca barbat niciodata nu te-ai sarutat random cu o femeie? gen in club sau la prima intalnire, sau eu stiu?

| wildthing a răspuns (pentru mdc98):

Ba da, dar ultima data s-a intamplat asta cand eram student, eram singur...si chiar si singur fiind, acum uitandu-ma in urma, consider ca era un comportament iresponsabil (si din partea mea si din partea ei) pentru ca nu stii unde a bagat botu', nu stii ce boala iti poti lua, chiar si dintr-un simplu sarut...cand nu stii nimic despre persoana respectiva.

| mdc98 a răspuns (pentru wildthing):

Pai da, tocmai asta zic, poate si tipa sa pateasca ca tine, fiind studenta, singura, etc

| wildthing a răspuns (pentru mdc98):

Da, dar iti scapa esentialul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Barbatii cedeaza usor la tentatii pentru ca au nevoie de sex. Valorifica aproximativ orice oportunitate. Asta nu inseamna ca incep o relatie cu oricine.
Fastacitul si penibilitatea vin natural, in unele momente. Pentru noi nu inseamna nimic, nu inteleg de ce pui tu accent pe asta.
Barbatii inseala pentru ca valorifica orice oportunitate, cum spuneam.
Barbatii sunt asa cum ii cauti. Daca tu intelegi de la ei doar chestiile prezentate aici, cam atat primesti.
Cand intelegi mai multe, vezi mai mult. Nici barbatii, si nici femeile nu sunt la fel. Poti lua primul barbat spalat si aranjat, sau poti avea rabdare, pana gasesti unul cu care chiar ai ce discuta.

| FreddieM a răspuns:

Eu fac parte di specia celor care nu cedează. Cei care,, cedeaza'' nu o fac pentru ca sunt slabi, ci pentru ca sunt animale de prada, o fac instinctual. Și mereu, tot voi sunteti,, prada' '.
In legătură cu atenția mărită în prezenta unei femei, e ca și cum ramai fără cuvinte când vezi o opera de arta excepțională. Practic ramai fascinat. Că nu este opera mai sublima ca femeia și merita toată atenția noastră.
Cheers

| alexalx1234 a răspuns:

Păi nu e vina tuturor bărbaților că tu ești în limbă după smecherași de cartier care se uită doar la fizicul femeilor și vor să aventuri de o noapte cu ele. Orientează-te spre alt tip de bărbați.

| Emma24dsxd a răspuns (pentru alexalx1234):

Draga,am spus eu ca sunt in aceasta situatie cumva? Am pus o simpla intrebare pentru ca am observat ce se intampla in lumea asta tot mai des, si am cerut si parerea altora.

| timidu89 a răspuns:

Toti barbatii am impresia ca sunt la fel, i-ai cunoscut pe toti? Nu cred! Ce vina au cei serioasi ca tu ai luat teapa de la cei smecheri si rai? Nu mai generaliza-ti aiurea. Asa zic si eu ca femeile sunt pe interes de nu esti mai mecher sau nu stiu cum, poti sa fii paine lui Jesus ca nu te baga in seama. Ori trebuie sa pari ca ai bani multi, altfel esti vazut ca un cersetor. E si vina voastra ca alegeti gresit. Nu toate toti suntem la felwinking