| Evolettee a întrebat:

De ce bărbații înșeală?

Răspuns Câştigător
| Dariusuu a răspuns:

O să-ţi răspund clar şi profund.

Bărbaţii (cât şi femeile ) înşală (este scris greşit înşeală) o fac deoarece nu se mulţumesc cu ce au acasă şi nu iubesc persoana sau partenerul cu care stau într-o relaţie.

N-ai cum să înşeli o persoană pe care o iubeşti (cu adevărat).

17 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Înșală pe cine? Cel mai important lucru e să nu te înșeli pe tine, să nu te minți. Într-o relație de cuplu atât femeile cât și bărbații înșală pentru că viață. Că e nașpa să îi creezi iluzii de happily ever after cuiva e una. Dar persoana aia își merită soarta și e singura responsabilă de propria nefericire dacă are impresia că e fericirea întruchipată pentru partenerul ei și că îi poate oferi absolut tot ce are nevoie el. Lucrurile se schimbă și viața nu e doar o relație de cuplu. Când se ajunge la înșelat amândoi sunt proști. O relație autentică nu se bazează pe promisiuni și fiecare e liber să facă ce vrea. Partenerul poate pune apoi punct relației iar cel care simte nevoia de diversitate își asumă acest lucru. Altfel e un laș. Dacă nu poate fi autenticitate declarată sub forma comunicării măcar să fie aia pasivă în care te faci că nu vezi și anunți când vii mai devreme acasă.

| RAY a răspuns:

Cred ca teoria evolutiei explica extrem de bine natura umana care este una animalica nu cum credem noi ca este una superioara altor animale, suntem doar niste masinari biologice guvernate de gene si hormoni, acele gene se vor reproduse asa ca in creier se elibereaza drogori,cand vezi o fata frumoasa se elibereaza un drog care sa te faca sa ai interes fata de ea,mai departe creierul elibereaza un arsenal de droguri care sa te faca sa o iubesti,totul avand ca scop reproducerea acelor gene, scopul omului este sa isi reproduca adn ul, prin reproducere adn ul devina mai complex si evoluat, asta e toata smecheria droguri, hormoni, gene egoiste etc
si fetele inseala ca tot oamenii sunt si ele, dorinta sexuala e mereu si cand iubesti, dorinta sexuala e condusa de creierul nostru primitiv care are ca scop sexul, femeile difera prin faptul ca cauta si resurce materiale dar cauta si gene bune

| RAY a răspuns:

De ce inselam? pentru ca dorinta sexuala este mereu prezenta in creierul nostru iar cand vedem o fata frumoasa ne incarcam sexual iar cand facem sex ne descarcam sexual simplu,si voi fetele aflate intr-o relatie tot va plac barbati frumosi si atragatori,asta pentru ca omul nu-i o specie monogama, e o specie poligama,la nivelul adn ului uman sa stii ca nu exista gena monogamiei ar fi aiurea asa ceva, suntem doar niste masinari biologice conduse de hormoni dar cu abilitatea de a putea sa ne controlam in mod rational, dar cateodata dorinta e asa puternica ca nu putem plus ca poate voi deveniti sacaitoare, enervante, numai faceti sex sau sexul cu voi e deja plictisitor asa ca noi mai cautam si pe altele care sa ne satisfaca sexual, faza cu inselatul nu cred ca exista diferenta cu diferenta ca femeia inseala in mod emotional iar barbatul sexual, desi curvari, curve suntem cu toti este ceva genetic asta

| Evolettee explică (pentru RAY):

Cred ca de cele mai multe ori bărbații înșeală, depinde de femeie. Dacă as vedea un barbat frumos tot persoana iubita m-ar intresa, nu l-ar putea înlocui și nu m-as putea plictisi de ea.

| RAY a răspuns (pentru Evolettee):

Nu ai inteles /ai citit raspunsul meu, iubirea e una, dorinta sexuala e alta, si cand iubim o fata tot simtim dorinta sexuala, dar o putem controla dar mai greu mai ales ca voi alegeti de multe ori badboys si va plac dramele in timp ce baieti cuminti =zona prieteniei, in ziua de azi nu merita sa te implici serios intr-o relatie parerea mea

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca "acasa" ori nu primesc absolut tot ce-si doresc din cauza unor convingeri sau retineri, (cum ar fi perversiuni si/sau fantezii sexuale), de asemenea din cauza rutinei instalate si a obisnuintei ceea ce provoaca pierderea interesului fata de partenera, sau pur si simplu din pura curiozitate si dorinta de aventura. In mod sigur aceste cateva exemple ar putea fi doar unele dintre multe alte motive obiective sau subiective caresunt de regula invocate atat de barbati cat si de femei deopotriva. big grin

| Evolettee explică (pentru corbulalbrosu):

Probabil în unele cazuri nu primesc tot ce își doresc, dar sunt unii bărbați care înșeală și dacă femeia ii oferă tot ce își dorește, spre exemplu eu nu as putea sa mă plictisesc de o persoana pe care o iubesc și nici nu as vrea sa încerc alți bărbații din curiozitate dacă am unul și bun.

| OldSoul a răspuns:

"Daca ai o hartie de 500 de lei in buzunar si gasesti 1 leu pe jos, tot il ridici, nu? Eh, de aia inseala oamenii."

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu ei insala; tu ai avut asteptari/sperante prea mari

| Staind a răspuns:

Intreaba-te de ce ai insela pe cineva.
Da stiu, tu n-ai insela.
Fa un exercitiu de imaginatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu. Nu au parte de sex destul sau de calitate acasa sau pur si simplu nu le ajunge doar una.

| 6Anonim9 a răspuns:

Pentru ca sunt niste ipocriti. Daca e sa o luam pe calea biologica, omul nu e facut sa stea in casa, sa doarma pe pat si saltea moderna, nici sa foloseasca masina, electrocasnice, toaleta, etc. Cand au aparut oamenii au trait si fara lucrurile astea care au evoluat de la unele idei. Odata cu astea, a evoluat si moralitatea, sau mai bine sus, a aparut moralitatea, religiile etc. Am acceptat astea in vietile noastre ca si urmare a evolutiei capacitatii nastre de a gandi. Asa cum ne putem controla foamea, furia, functiile excretoare, ar trebui sa ne controlam si in privinta nevoii sexuale si de reproducere. Ipocrizia il face pe om sa caute tot felul de scuze prostesti, iar unele/unii mai pica in plasa si-i inteleg. Total aiurea.

| Negoiu a răspuns:

Numai bărbaţii înşală? La femei cum se numeşte adulterul, parcă nu ar face-o unii cu alţii?! Diferenţa e că femeile se „ascund" mai bine, ele „împart" cu 10 numărul partenerilor, în timp ce bărbaţii „înmulţesc"!

| GL757W a răspuns:

Daca esti prea fidel nu e bine si s-ar putea sa fii inselat daca inseli esti catalogat ca fiind un nemernic laughing eu am trecut prin ambele situatii, nu mai inteleg nimic.

| JoookkkeeeRRR a răspuns:

Nu toti, doar majoritatea.