| RAY a întrebat:

De ce bărbații refuza sa plătească pensie alimentara?

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai cine vrea sa aiba cu 30 % venit mai putin?! De aia refuza sa plateasca unii doar.

| LoveSleep a răspuns:

De ce ar plăti? Mi se pare o prostie. Dacă tu nu ai vrut copilul și a fost un accident, nu mi se pare corect sa plătești pensie alimentara. Sa îl crească singura, dacă n-a vrut sa facă avort.

Rahaturile astea precum "e corpul meu și fac ce vreau" nu au sens când vrei sa faci ceva ce va leagă pe amândoi.

Nu a forțat-o nimeni sa facă sex.
A rămas gravidă fără sa planuiasca asta niciunul dintre ei.
Ea a decis sa păstreze copilul, chiar dacă el nu-l voia.
Deci, peste tot e vina amândurora, mai puțin momentul în care ea decide sa nu facă avort. Dacă a decis asta se presupune ca a decis să-l crească singura, dacă tipul i-a spus clar ca nu-l vrea.

Nu e corect ca ea e cea căreia i se face avort? Naspa. Asta e viata. Mai mult noroc în alta viata.

Dacă sunt amândoi acord sa crească copilul și mai apoi tipul nu mai are chef de ei, e alta treaba.

| RKBlue a răspuns:

Nu isi asuma responsabilitatea fata de copii. Sau mai bine zis, nu considera ca au ceva de a face cu sarcina mamei si cu conceperea copilului. Li se pare ca femeia trebuie sa ia orice masura, iar ei sa o poata face fara prezervativ,"fiindca nu se simte bine".

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Din partea unui bărbat adevărat nu se va ajunge niciodată la așa ceva.Atunci când vrei să întemeiezi o familie îți iei un angajament, copiii implică o responsabilitate enormă, nu este de joacă cu așa ceva.Doar bărbații care caută doar să se distreze, ei tratează copilul ca pe un animal de companie, doar aceștia ajung să își bată joc, ei fiind egoiști și iresponsabili.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din partea cuiva a carui tata a facut ORICE ca sa NU-mi plateasca pensie alimentara: din zgarcenie si nepasare.

| Dintrebare a răspuns:

Cei care se comporta in felul asta de fapt nu sunt barbati, sunt niste fetite. Nu au reusit sa dezvolte un caracter, nu se comporta ca niste adulti si nu sunt in stare sa isi asume responsabilitatea propriilor decizii.

Răspuns utilizator avertizat
| ElDromadero3 a răspuns:

Din nefericire pentru ei, nu este la latitudinea lor dacă vor sau nu să plătească. În caz contrat, dacă aceștia refuză pot fi chemați în instanță și pe mai departe vor răspunde în curtea judecătorească.