| anonim_4396 a întrebat:

Poate fi un barbat obligat sa plateasca pensie alimentara? (Copilul a fost...conceput. fara consimtamantul sau)

Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Dupa testul de paternitate el trebuie sa dovedeasca cu martori ca a fost ''violat'' sau ca s-a recoltat material seminal fara voia lui.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca il dai in judecata, platesti testul de paternitate si se dovedeste ca el e tatal copilului, judecatorul va lua in considerare aceasta posibilitate. In acelasi timp el ar putea cere custodia copilului. In plus, daca dovedeste ca l-ai pacalit, s-ar putea sa nu primesti pensie si judecatorul sa ia in considerare decaderea ta din drepturile de parinte si incredintarea copilului tatalui sau internarea lui intr-un orfelinat. Va trebui sa te gandesti ca intentia ta de a face un copil pe ascuns nu este una onorabila si poti fi acuzata (pe buna dreptate) ca ai facut copilul doar ca sa il estorchezi pe tata, ca te folosesti de copil ca sa ii iei niste bani tatalui.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, daca se dovedeste paternitatea sa sau accepta benevol paternitatea copilului.

| nicky a răspuns:

Bineinteles ca poate, daca se dovedeste ca e tatal copilului. Si cand e vorba de barbati, sa fim seriosi, cum adica fara consimtamantul lui? Inca nu am auzit ca o femeie sa violeze un barbat.

| Ben. a răspuns:

Cand consimti esti responsabil.cand nu...

| kh1ss a răspuns:

Da
e greu de crezut si de dovedit ca ai fost violat...
....macar a meritat? happy

| otypa a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

S-a protejat barbatul acela? a facut tot ce este necesar ca sa fie sigur ca nu va concepe un copil? A intrebat partenera daca ia anticonceptionale sau este in perioada fertila? A consimtit barbatul la acel act sexual? okkkk...Atunci sigur plateste pensie alimentara! Copilul acela nu este vinovat ca a venit, indiferent cine a gresit calculul sau masurile de protectie; si acel copil nu poate fi facut numai de unul singur, trebuie 2 pentru ca sa vina pe lume, deci are dreptul la iubire, ingrijire, materna si sustinere financiara materna si paterna. nu te obliga nimeni, poate numai constiinta ta, sa o iei pe mama in casatorie. nu te obliga sa iti vezi si accepti copilul daca inima nu ti se inmoaie la gandul ca este particica din trupul si sufletul tau; dar acel copil are dreptul la intretinere din partea ambilor parinti si, la multa iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Citi ani iti dapuscarie daca nu platesti pensie alimentara