| anonim_4396 a întrebat:

De ce doare atat de tare o despartire?
De ce nu pot trece usor peste aceasta despartire? desi durerea din suflet ma doboara usor, usor...
De ce zilele sunt numai pline de lacrimi?
De ce daca iubim cu adevarat si punem suflet, trebuie sa suferim?

Răspuns Câştigător
| mihaelaa18 a răspuns:

Doare atat de tare o despartire pentru ca la un moment dat am pus suflet si am reusit sa tinem la aceea persoana de langa noi.Doare pentru ca am investit sentimente si acum vedem cum se sting usor.
Peste o despartire mereu vom trece mai greu.Mereu ne va lipsi aceea persoana, mereu ne vom gandi la momentele petrecute impreuna si la tot ce am cladit impreuna.Despartirea de o persoana pe care o iubim ne va maturiza si vom deveni alti oameni.
Trebuie doar sa fim tari si puternici in acele momente.Sa tinem capul sus si sa incercam sa ne ridicam de jos, sa ne scuturam de durere si de rani si sa incercam din rasputeri sa o luam de la capat.Sa dam vietii un nou sens, un nou inceput.Stiu ca este greu.Este nevoie de timp. Timpul vindeca orice rana.
Zilele sunt pline de lacrimi pentru ca inca nu ne-am obisnuit cu pierderea persoanei la care tinem. Uneori si lacrimile sunt bune, ne ajuta sa ne curatam sufletul, sa ne linistim si sa fim putin mai bine.
Imi aduc aminte de o vorba care spunea"doar prin lacrimi un om poate vedea cel mai bine". Totul este sa nu plangem mult, pentru ca noua ne facem rau.Plangem cat avem nevoie ca sa ne descarcam.
Intotdeauna sufera cel ce iubeste, cel iubit isi bate joc.Asa este viata.Intotdeauna cel pe care il iubim va profita de faptul ca noi tinem la el si ca putem trece peste orice.Ne-a cunoscut punctul slab si de asta isi bate joc.Nu le pasa cand arunca in vant cu vorbe, s-au cand iau o relatie in joaca.Nu le pasa, pentru ca nu au idee cum ne simtim noi cei aflati in cauza.
Dar tine minte, roata se va intoarce mereu.Intr-o buna zi vor suferi si ei, sunt sigura de asta.
Incearca sa fi tare, sa depasesti acest moment si sa te gandesti mereu ca o persoana care te merita nu te-ar face niciodata sa plangi.
Capul sus!
Daca mai ai nevoie de ajutor sunt aici sa te ajut! :*

3 răspunsuri:
| numedeutilizator a răspuns:

Trebuie sa fii puternica, sa demonstrezi ca esti matura, chiar daca in unele clipe plangi si plangi si plangi. incearca sa iti ocupi timpul cu ceva ce iti place, citeste niste bancuri, uita-te la o emisiune tv amuzanta, uita-te la niste filme, comedii, aranjeaza-te atunci can mergi la scoala/ job, (ce ai). eu sunt intr-o sitatie in care pe mine si iubitul meu ne despart kilometrii. e foarte greu cand nu ai pe cineva langa tine, cu care sa vorbesti sa razi la telefon. te pup. mult noroc!

| Maskeried a răspuns:

De idioti. Credem in iubire si in persoana iubita asa ca ii oferim sufletul si inima pe tava. Totusi ne inselam. Dragostea nu e cel mai frumos si fericit sentiment. Ea are si multe parti rele.

Vrei sa treci mai usor prin viata? Ai grija pe cine iubesti si fi foarta atenta cum iti imprastii sentimentele pentru ca toate astea o sa duca la moarta ta.o moarte interioara.

| Anonim1234567891 a răspuns:

Pentru ca asa e viata, dar si suferinta e temporara, ce nu te omoara te intareste, trebuie sa inveti sa treci peste pentru ca daca suferi mult pentru orice relatie terminata prost, nu o sa mai ajungi la cea cu final fericit, totul vine si pleaca, nimic nu e vesnic, invata sa uiti si sa iubesti cu limita, daca te atasezi prea tare, e greu sa te desprinzi, asta e problema la multe fete, si chiar la unii baieti, se ataseaza tare si uita ca intr-o zi totul o sa se termine... Fi tare si nu varsa lacrimi pentru oricine.