| roxynikkkk a întrebat:

De ce dor despartirile atat de mult?

19 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Buna intrebare...trec printr-una chiar acum si sincera sa fiu, si eu as vrea raspuns. Poate doare mai mult indiferenta pe care ti-o arata decat despartirea in sine.Erai invatata cu afectiune, cuvinte frumoase, erai invatata sa ai tot de la el si intr-o secunda, n-ai mai avut nimic...

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Stii,cum zice si Vescan intr-o melodie de-a lui ''se zice ca iubim in viata, o singura iubire. Atunci cum se face ca suferim la orice despartire?''
Si zic eu ca are dreptate!
Bun, nu toate despartirile dor la fel. Unele mai mult, altele mai putin!
Uneori dor pentru ca ai iubit! alteori ti se face dor de persoana respectiva si de toate momentele traite alaturi de ea.
Pentru ca nimeni nu e la fel.
si nimeni nu poate fii inlocuit!
Doar atunci cand iubesti cu adevarat doare cel mai mult! Din pacat!

| Jameson a răspuns:

Daore cand esti indragostit/a...

| GeorgianaDragus a răspuns:

Doare doar daca vrei tu sa doara.

| Liviucu a răspuns:

Pentru ca de fiecare data cand intram intr-o noua relatie, speram din tot sufletul ca noua persoana sa ne faca fericiti si sa fie si ultima... dar cand ne dezamagesc fiecare in parte doare tot si tot mai mult...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Doar ti se pare, doare mai mult daca esti langa el si nu te baga in seama e o pedeapsa mai mare, e decizia fiecaruia si trebuie respectata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece oamenii tind mereu să creadă că persoana cu care au o relaţie este persoana cu care vor trăi tot restul vieţii, iar atunci când aceasta-i părăseşte, toţi au tendinţa să creadă că este un sfârşit de lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dor pentru ca pui suflet ca boul si apoi se satura si te paraseste fara sa iti mai dea nicio explicatie.

| blueheart a răspuns:

Despartirile dor atunci cand ai iubit cu adevarat si nu ai fost apreciat la adevarata ta valoare; cand unul a pus mai mult suflet in relatie, s-a implicat mai mult iar celalalt nu a simtit acelasi lucru.Despartirile dor cand esti dezamagit, cand ai sperat ca vei fi iubit asa cum ti-ai dorit mereu dar ti-ai dat seama ca te-ai inselat.
Despartirea este simtita de obicei de persoana care a iubit. Cealalta este deja cu gandul la alta relatie.
De cele mai multe ori nu poti avea ceea ce iti doresti cu adevarat.Dar incerci pentru ca nu trebuie sa renunti niciodata. Undeva, candva cineva va fi acolo doar pentru tine. happy

| xanderblackx a răspuns:

Datorita faptului ca cei implicati implica mai mult subiectivism decat obiectivism. deoarece nu-si folosesc creierul prea mult, ci "inima" si organele sexuale. deoarece in secunda in care se ajunge la un anume punct culminant, respectivul/a ar trebuie sa-si foloseasca rationamentul si nu slabiciunea compromisului. d-asta. numai bine

| marcous a răspuns:

Din punct de vedere stiintific, procesul este destul de greu de explicat. In principiu, este vorba de modificari chimice care au loc la nivelul creierului atunci cand ne indragostim si iubim si cu care sistemul nervos se obisnuieste. Este practic o dependenta psihologica mare fata de persoana fata de care simtim afectiune/dragoste /iubire. In momentul in care ne despartim de aceasta, nivelul de dopamina (care ne asigura lumea roz si fluturasii in stomac) scade brusc, iar sistemul nervos nu mai este obisnuit sa functioneze ca inainte (de aceea ii ia un timp pana se reobisnuieste).
Durerea aceea din suflet, tristetea si gandurile negre (cum ca viata nu va mai fi la fel fara acea persoana) sunt simptomele ''de retragere''. In functie de personalitatea fiecaruia dar si de cat de serioasa a fost relatia, pot dura de la cateva saptamani la cateva luni (sau chiar un an). Desigur, vor pali in intensitate cu timpul.

| iuliana2002 a răspuns:

Ai iubit persoana respectiva

| KooKoo a răspuns:

Nu stiulaughing

| nessayaR a răspuns:

Sa stii ca nu intotdeauna dor sau mai bine zis dor doar atunci cand ai tinut, ai iubit cu adevarat pe cineva

| cccccclowerrrrrrrrrr a răspuns:

Cand iubesti pe cineva este totimpul ca o zi de vara, atunci cand numai voi ati fi pe pamant...nu va intereseaza de alt ceva.iar cand va despartiti..ie iarna, tu ramai singur.

| OmidaVesela a răspuns:

Despartirea doare, singuratatea este apasatoare insa acestea ne sunt lectii de viata.
Cine nu a trecut prin astfel de momente, cine nu stie ce inseamna durerea, durerea ce provine din dragoste, dragostea care ne-a parasit, nu a inceput inca sa traiasca, sau viata lor a fost o iluzie...
De ce doare dragostea? Pentru ca tot ceea ce depaseste pragul firescului doare: frigul aspru iti tortureaza pielea, caldura excesiva duce la pierderea cunostintei, iar dragostea provoaca o grava anemie sufleteasca. Orice sentiment ce se ridica deasupra sferei comune provoaca o pierdere subita a oricarui reflex de aparare. Si atunci doare. Fiindca nu stim sa ne aparam. Si nu ne pasa. Traim momentul, iar apoi traim de dragul momentului trecut, iar intr-un sfarsit, uitam momentul si nu mai stim bine de ce si pentru ce traim. Stim doar ca am iubit. Si doare.

Se zice ca in viata exista doar o singura iubire atunci cum se face sa suferim la orice despartire? (

| OmidaVesela a răspuns:

Ca* suferim...

| lalabend a răspuns:

Deoare ce ti mult la persoana respectiva

| Maria3Maria a răspuns:

Indiferent de cat de multe sentimente am investi, gandul ca vom fi cu o persoana ne face sa credem ca respectiva/respectivul ne completeaza si este ceea ce ne dorim. Astfel ca atunci cand are loc despartirea, simtitm ca o parte din noi nu mai e, ca ceva lipseste...si astfel apare starea de dezamagire, dor, durere...