| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

De ce e mai normal ca baietii sa insele, iar fetele nu?*teenager

Răspuns Câştigător
| maria a răspuns:

Unii psihologi spun ca e genetic, altii spun ca asa e sa fie, altii spun ca toti inselam, eu spun ca au mai mult testosteron baietii, viitori barbati, mai multa indrazneala, si copilaresc mai mult, deci se maturizeaza mai tarziu si mai greu...altii deloc.Depinde de temperament, de educatie, de fire, de ceea ce au vazut in familie, in mediu in care s-au format, nu e o regula stricta, inselam si suntem inselati/e...pastreaza-ti sufletul linistit si bucura-te de tot ce ai bun...viata e frumoasa si merita traita frumos, dincolo de patima si pacat.

17 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Termenul de "normal" e foarte discutabil! Cercetatorii au descoperit k exista o gena a infidelitatii, acum nu mai t in minte daca e diferita in functie de sex, dar contextul, motivele, intentiile si... multe altele pot genera dezbateri ample si indelungi! Dupa cum am mai spus, natura e parsiva, si vrea tot mai multi bebei, de aceea, flirtul, erotismul, sexul si dragostea sunt cai de a atinge acest scop! Ambele sexe inseala la greu, iar exceptiile doar confirma regula! Chestia mai nasoala e la... cum sta fiecare cu "stomacul", adica unii mai pot avea remuscari grele, dupa o vreme, chiar daca celalalt nu afla! - altii n-au treaba, e in naturelul lor, ca bondarul, din floare`n floare... altii, ceva intre, cand/cum... Peste niste ani, cand vei fi mai patita si mai experimentata, ai sa intelegi mai bine! Onestitatea, verticalitatea, puterea de nu face compromisuri, chiar deca suferi in tacere, e RARA... Fiecare sex are particularitatile lui, fetele mai senty, baietii mai "macho"(?!), si uite asa, c`est la vie! - toujours parshiva...

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Fete...baieti... NIMENI NU TREBUIE SA INSELE!
E o dovada de lasitate, de slabiciune, de neseriozitate...
Daca o relatie nu mai merge ADIO si GATA! Poate fi dureros..., dar minciuna si tradarea sunt mult mai dureroase!

assiris
| assiris a răspuns:

Adevarul este ca "si unii si altele" inseala deopotriva. "mariazet45" sa stii ca in matriarhat lumea era condusa de femei. Nu exista epoca in care inselatoria sa nu existe. Sta in firea omului sa o faca. Nu sete NORMAL dar este o realitate.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Neahhh! Depinde de fata si depinde de baiat. Daca ar fi sa fac un sondaj prin anturajul meu sigur ar iesi ca fetele inseala mai des decat baietii.Nu e o regula ca baietii inseala iar fetele nu.
Fetele sunt in general mai perverse. Cel putin asta e parerea mea.Inseala...doar ca stiu sa ascunda chestia asta mult mai bine decat baietii.
Eu tin cu baietii laughing

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu e mai normal deloc. Este mai usor inteles barbatul care inseala ca asa am fost noi crescuti. Nu este firesc sa inseli. Cand simti ca ceva s-a schimbat, ca nu mai merge este normal sa te desparti si apoi poti sa faci ce vrei. Dar de multe ori oamenii vor sa fie asigurati ca au pe altcineva inainte de a parasi persoana cu care sunt. Ce sa-ti spun - nu-i firesc, nu-i normal sa li se gasesca scuze barbatilor, indiferent de motive

Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza naturii si al traditiei milenare.
Si la animale, masculii se lupta pentru o gramada de femele...

| ada a răspuns:

Normal nu e sa inseli nici daca esti barbat, nici daca esti femeie.nu e deloc sanatos pentru o relatie. dar ca sa iti raspund concret la intrebare pot spune ca infidelitatea barbatului e mai usor de trecut cu vederea in societatea nostra din cauza mentalitatii comuniste pe care inca o avem.cu toate ca femeia s-a emancipat, inca se mai merge pe conceptia ca barbatul trebuie' sa bata cu pumnul in masa.cred ca barabatii au venit cu ideea ca infidelitatea lor e mai putin grava decat a femeii pentru a se apara, iar unele dintre femei au aprobat.si uite asa noi toti am ajuns sa credem ca o femeie e mai josnica atunci cand insala decat un barbat.

| Simon a răspuns:

"In spatele fiecarui barbat e o femeie puternica" - laughing) Normal ar fi sa nu inseli, dar toata lumea o face, chiar nu conteaza daca esti fata sau baiat. Doar ca fetele (acum sincer vorbind) fac din asta un tam-tam mai mare - le spun tuturor prietenelor ca au fost inselate bla bla bla...pe cand baietii (majoritatea, sunt si exceptii, si in cazul fetelor desigur tongue) trec mai repede peste asta - normal si ei vorbesc cu prietenii lor - "Uite bah, m-a inselat aia (cateva cuvinte de "lauda" big grin)", prietenii rad putin de el, dar a doua zi e ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic. Chiar nu vad nici o diferenta aici. Si deci ca o concluzie - NORMAL ESTE SA NU INSELI! Nu mai mere - pa, la revedere!

| mariazet45 a răspuns:

Cei care au condus lumea au fost barbatii si de aceea ei sunt cei care au facut regulile. Binenteles ca ei le-au facut in favoarea lor, dar sa nu uitam ca regulile sunt facute pentru a fi incalcate, de aceea femeile gresesc dar nu recunosc. Nu cred ca e normal dar nu avem cum schimba acest lucru, trebuie doar sa ne schimbam noi si cel de langa noi sa ne raspunda la fel

| cami_6226 a răspuns:

Cine zice ca e normal? nu ai citit mai sus, de un an sta cu el si a lipsit 2zile de acasa si la inselat.problema ei este daca a ramas insarcinata, nu alta.sunt si multe fete care fac asta.normal era pe timpul lui bunik, strabunik

| ghidcumparator a răspuns:

Ce rautate! De unde a aparut si chestia asta?
Nu stiai ca femeile mint mai bine dacat barbatii?
Stii de ce?
Pentru ca sunt capabile sa se concentreze la mai multe lucruri in acelasi timp (chestie studiata stiintific).
HA HA HA!

| benito35 a răspuns:

Fiindca ele inseala tot timpul.

| Adry a răspuns:

Cine spune asta?

Stii care este un posibil adevar. Barbatii recunosc iar fetele nu si de aceea din sondaje reiese ca barbatii inseala mai mult.

| ralukyn23 a răspuns:

Nu, pentru ca nu este o regula... dar stii cum se zice ca daca o fata insala este etichetata curva dar un baiat este numit smecher...chatterbox... asta e. asa sunt fetele facute sa sufere. pup

| GuraLumii a răspuns:

Intrebarea nu se refera daca este bine sa inseli?
Asta stim cu toti ca nu sunt recomandari in acest sens, si cunosti si tu.
DA, si eu zic ca fetele sunt mai abile la inselat baietii, dar nu este o regula.
Cine insala, ca e fata ca este baiat o face pentru ca nu are curajul sa spuna verde in fata :STOP JOC!
De aici desprindem si morala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CINE TE-A PACALIT?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii baietii se cred macho de aceea ca sa para ca sunt mai barbati trebuie sa aiba mai multe femei deodata cred ca asta tine de barbatia lor...eu cred ca e o competitie intre ei cine are fetele mai frumoase...si nu stiu exact ce se intampla cu ei... dar stiu ca nu am intalnit niciodata nici un baiat care sa fie sincer cu o fata...