| anonim_4396 a întrebat:

De ce este interzis nudismul in public? Adica ce rost are? Inteleg, nu este prea frumos sa vezi mosi si babe carora le atarna grasimea pe strada, dar de ce este ILEGAL? Practic, nu faci rau nimanui daca te expui asa. de ce condamnati nudismul in familie? eu cred ca copilul trebuie sa stie cum arata un om, iar daca nu te ascunzi de el atunci cand te speli sau te schimbi atunci va intelege ca nu are de ce sa se rusineze de corpul lui. Si mai ciudat mi se pare faptul ca dupa ce le interziceti categoric orice forma de nudism, dupa ii mai si certati ca se uita la filme porno, pentru ca trebuie sa isi satisfaca curiozitatea. Voi ce parere aveti despre asta?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca asa am evoluat imbracati timp de mult timp inseamna ca stramosi nostri au avut motivele lor, imbracaminea inhiba dorinta sexuala a barbatilor, daca am vedea numa fete dezbracate probabil ca ar fi multe violuri ceea ce e normal in regnul animal ar suntem finte rationale bine nu toti uni dintre noi

| Violleta2022 a răspuns:

Expunerea organelor sexuale in public se cheama echibitionism si este pedepsita prin lege!

cat despre uitatul la firme porno, o faci acasa, nu pe strada, in intimitatea caminului tau. Oricum, pe caseta si filmul video este avertizat ca este interzis ub varsta de 18 ani, deci, parintii ar trebui sa va supravegheze computerele si sa incuie casetele /DVD/CD cu filme porno.

| doctorandus a răspuns:

Nu trebuie sa existe un motiv absolut, obiectiv si universal pentru a interzice asta. Pur si simplu asta este moralitatea (adica obiceiurile) din Romania iar legea se bazeaza pe aceasta moralitate. Asa se comporta romanii si Parlamentul a hotarat in conformitate cu comportamentul lor. Nu e nevoie de niciun motiv profund.

| Oana92 a răspuns:

De ce e condamnat nudismul in familie? Pentru ca are efecte negative asupra unui copil, de aia! Copilul trebuie sa isi cunoasca corpul LUI, nu al parintilor. Pentru ca atunci cand e micut s-ar putea sa se sperie, sa nu inteleaga de ce el e asa si mama si tata altfel, iar cand e ceva mai mare (ca am vazut ca cineva zicea de 14 ani...) cel mai probabil curiozitatea pentru corpul uman e de fapt curiozitate sexuala. Si nu e deloc ok ca un baiat de 14-15 ani sa o vada goala pe maica-sa!

| Felys a răspuns:

Tu ai putea umbla goala in fata tatalui tau, sau fratelui, sau unchiului sau oricarei alte rude, nu ai simtii nici o jena, ar fi ceva normal asta pentru tine?

| raluk27 a răspuns:

Din considerente ce tin de moralitate. Traim intr-o societate, unde exista anumite reguli de convietuire sociala si nu putem umbla precum animalele.
De exemplu, de ce se pedepseste prostitutia sau deranjarea linistii publice? Ca doar nu e nimic ilegal sa faci sex pe bani sau sa asculti muzica la maxim.
Nimeni nu se rusineaza cu corpul lui. Dar exista ceva ce se numeste decenta.
Da, un copil trebuie sa aiba niste cunostinte minime de anatomie, sa stie cum functioneaza organismul uman, dar nu e normal sa isi vada parintii goi prin casa. Te-ai gandit la consecintele psihologice? Poate la fel de normal o sa i se para sa atinga colegele la scoala sau la gradinita, sa isi arate partile intime in colectivitate sau mai rau, sa accepte sa fie abuzat, tocmai pentru ca nu va distinge ca nu e ok sa permita sa fie atins intr-un anumit fel sau sa vada unele lucruri.
Si uite-asa il transformi intr-un pervers, obsedat sexual sau individ cu anomalii sexuale. Ti se pare ok ca un copil, aflat in pragul adolescentei sa o vada pe maica-sa goala, cum face dus si cum se spala la partile intime? Realizezi ce idei bolnave ii poti sadi in cap?
Daca vrei sa ii arati copilului cum este un om, ii arati un atlas de anatomie, o carte de biologie sau ii arati pe propriul lui corp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă tu l-ai lăsa pe cumnatul tău, spre exemplu, să vină gol în camera fiicei tale de maxim 14 ani, e ok.
Copilul se descoperă treptat, în plus, pentru asta există comunicare și educație(da, uneori lipsește) - la fel și pentru modul în care acesta ajunge să fie mulțumit de corpul său.
Cu vizionarea unor filme obscene, e altă treabă, o fi mai palpitant pentru adolescenți să se uite pe ascuns.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa inteleg ca esti pro viol.

| Negoiu a răspuns:

E scârbos, fată, să te uiţi în fundul cuiva, mie - cel puţin - nu mi-ar mai trebui mâncare trei zile, dar fiecare are propriile opţiuni!

| Andrew20v a răspuns:

Si eu sunt de aceeasi parere cu tine. Nu inteleg aceasta lege! Toti suntem oameni si toti avem aceleasi organe si parti ale corpului. Avem toti baietii penis si fund si fetele au sanii, vaginul si fundul. Pana la urma aceste organe sunt de reproducere si de eliminare a urinei si excrementelor, ceva normal...nu inteleg societatea de astazi! straight face

| TheSinneʀ a răspuns:

Hai sa umblam toti "naked" pe unde ne taie capul.Banuiesc ca scrii din perspectiva uneia care nu are copil inca.Ce ar fi sa vina varul tau, sau w/e in camera copilului tau, si sa expuna.Ti-ar conveni?
Vrei nudism? Du-te pe plaje de nudisti si o s-ai o imagine greu de uitat.