anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

De ce il/o iubim?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi iubesc sotia pentru ca mi-a fost trimisa de Dumnezeu atunci cand ma aflam pe "culmile disperarii", adica atunci cand aveam nevoie sa inteleg ca, pe cercul vietii, durerea si fericirea se tin de mana. Pentru ca ea a fost cea care a intrat intre cele doua, oferindu-mi jumatatea luminoasa. Pentru ca este simbolul renasterii mele, ca om. Pentru ca stie sa rada, sa se enerveze si sa rada din nou, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. O iubesc pentru ca a dat un sens vietii mele, pentru ca stie sa lupte, sa cada si sa se ridice in tacere, cu privirea atintita spre adevaruri.
Este "Capricorn" si o iubesc pentru ca atunci cand spun "capricorn", gandul imi zboara, fara sa vreau, spre paduri fara varsta, deopotriva incetosate si luminate, in care singurul zgomot care se aude, este acela al pasilor de inorog, trecand mandru, nestiut si neinteles prin perdele de abur si raze de soare.
Pentru ca, desi imi spune ca sunt cel mai bun, este mai buna decat mine. Pentru ca este modesta, induratoare si sensibila dincolo de perceptia mea. Pentru ca lumea, fara ea, nu ar fi un loc pentru mine.

6 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu de exemplu imi iubesc prietenul deoarece este sincer, are simtul umorului, ma face fericita atunci cand sunt trista si are mare grija de mine

tundenana
| tundenana a răspuns:

Eu imi iubesc sotul de 13 ani buni... am incercat sa ne despartim dar caile noastre mereu se incrucisau... mi-am dat seama ca il iubesc aproape din prima clipa... de ce il iubesc? nu cred ca as putea sa iti dau un raspuns... poate pentru ca simt ca el este cel potrivit pentru mine, il iubesc pentru ca mereu este alaturi de mine, ca mereu se gandeste la mine si la fetita lui, ca atunci cand intampinam probleme le rezolva, il iubesc pentru ca mereu stie cum sa imi ridice moralul... il iubesc pentru ca imi face viata mai frumoasa ...il iubesc pentru ca simt ca sunt iubita... fara el viata mea ar fi pustie...

| kh1ss a răspuns:

Pentru ca suntem oameni happy

| leluc a răspuns:

Pentru ca traiul capata un alt sens cand suntem impreuna, pentru ca e singurul barbat langa care ma vad imbatranind, e barbatul cu care as face copii multi si mi-as dori sa-i semene toti.
Pentru ca am crescut si am fost invatata sa fiu egoista si imi demonstrez in fiecare zi ca il iubesc reusind fara pic de efort sa nu fiu egoista fata de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeule! Adrian, ai facut cea mai frumoasa declaratie de dragoste pe care am "auzit-o" vreodata de la un barbat pentru sotia lui. Sa fii fericit si sa fiti binecuvantati!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tunde si tu ai o dragoste deosebita pentru un barbat deosebit!
Iertati-ma ca mi-am permis sa fac aprecieri dar aceste doua raspunsuri m-au impresionat.
Si eu sunt capricorn si, imi iubesc omul cu toata fiinta mea.

Întrebări similare