| Alexandrachiriac1999 a întrebat:

De ce imi curge ciclu maro? Poate fi vorba de vreo sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acele relatari si ''povestiri'' sunt vehiculate de tot felul de copii care habar nu au despre ce vorbesc de fapt, sau de catre niste ageamii lipsiti de cunostinte medicale si/sau de informatii exacte, corecte. Asa numita menstruatie ''peste sarcina'' de fapt se manifesta sub forma unor scurgeri de secretii care au un aspect mucilaginos care poate avea tenta sangvinolenta, insa este intratat de diferita de sangele amestecat cu resturi de tesuturi (si uneori si cheaguri) care este eliminat in timpul menstruatiei adevarate, incat orice femeie care priveste cu mai multa atentie respectiva secretie, rareori va face o confuzie atat de grosolana. In cazul in care totusi exista dubii sau planeaza incertitudini mult prea evidente, in acel caz dupa cea de a 7 zi de asa zisa menstruatie atipica, se impune sa fie efectuat un test de sarcina, al carui rezultat va indica in mod foarte precis situatia reala privind existenta sau lipsa hormonului hCG in urina. Pentru a fi 100% sigur se poate efectua si un test beta-hCG intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ceea ce trebuie sa stii si sa intelegi totodata se refera la faptul ca NU pot coexista in acelasti timp 2 stari antagonice si anume sa existe o sarcina instalata si sa se produca si o menstruatie in timpul careia se elimina (amestecul normal) sange menstrual. Existenta uneia dintre cele 2 stari, exclude posibilitatea de a (co)exista cu cealalta in proportie de peste 99%. Multa sanatate!

| Alexandrachiriac1999 explică (pentru corbulalbrosu):

Atunci de ce pe net se spune ca pot exista "cicluri peste sarcina"?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alexandrachiriac1999):

Acele relatari si ''povestiri'' sunt vehiculate de tot felul de copii care habar nu au despre ce vorbesc de fapt, sau de catre niste ageamii lipsiti de cunostinte medicale si/sau de informatii exacte, corecte. Asa numita menstruatie ''peste sarcina'' de fapt se manifesta sub forma unor scurgeri de secretii care au un aspect mucilaginos care poate avea tenta sangvinolenta, insa este intratat de diferita de sangele amestecat cu resturi de tesuturi (si uneori si cheaguri) care este eliminat in timpul menstruatiei adevarate, incat orice femeie care priveste cu mai multa atentie respectiva secretie, rareori va face o confuzie atat de grosolana. In cazul in care totusi exista dubii sau planeaza incertitudini mult prea evidente, in acel caz dupa cea de a 7 zi de asa zisa menstruatie atipica, se impune sa fie efectuat un test de sarcina, al carui rezultat va indica in mod foarte precis situatia reala privind existenta sau lipsa hormonului hCG in urina. Pentru a fi 100% sigur se poate efectua si un test beta-hCG intr-un laborator de analize medicale. Multa sanatate!