| SG1995 a întrebat:

De ce iubirea romantică e strict caracterizată doar de monogamia sexuală?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Dorinta sexuala nu are legatura cu monogamia iubiri, adica poti iubi dar sa te atraga si alte fete si sa faci sex cu ele, dar tot vei iubi femeia aia

16 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Pai ce ti se pare romantic in a te culca cu 20 de femei sau barbati pe langa partenerul de acasa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

De ce ai avea o problema daca se culca cu alte femei daca e doar sex? Si iubire romantica Cu tine.
Pâna la urma asta e frica pentru ca nu ai fi destul de buna incât sa ramâna la tine.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing ce amuzant esti sincer.
Pai nu stiu probabil pentru ca nu iti convine sa intre prin p...a, c...u si gura alteia apoi sa vina la tine.Sau pentru ca este o chestie intima pe care o impartasesti cu el/numai cu el si el o impartaseste cu altele.Sau poate pentru ca se presupune ca va iubiti sau te iubeste pe tine nu un intreg mapamond.Sau pentru ca daca nu se poate stapani din punct de vedere sexual nu ai nici o garantie ca te poti baza pe el si in altceva.Pentru ca daca se culca cu altele e clar ca nu te iubeste ci are doar placeri sexuale si de altceva nu ii pasa.Pentru ca te simti folosita.Pentru ca nu te simti mai presus decat altele in conditiile in care se presupune ca te iubeste si cu el vrei sa faci familie si casa. Daca el "te iubeste" cum le iubeste pe toate cu ce esti mai speciala in viata lui decat altele (tu si probabil copii viitori).Si nu cred ca ar sta nimeni cu un om ce nu e de baza si incredere.
Si lista poate sa continue.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Freya1):

Iti inteleg punctul de vedere. Ai mai sta cu prietenul tau daca ai sti cã nu mai are alte admiratoare macar/ sau presimti ca esti sigura care il doreste in momentul de fatã?

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da as sta.Pentru ca eu sunt genul ce nu ia un barbat doar pentru ca il mai dorec inca 3200 de femei, nu sunt adepta "smecherilor" ce au umblat din pasarica in pasarica.
Nu am spus ca nu il doresc si alte femei, dar atata timp cat el nu isi arata interesul catre alte femei nu ma deranjaza.

| SG1995 explică (pentru Freya1):

"O împărătășești numai cu el"
Ca si cum până să fii cu el erai virgin/ă cu toate că ai avut 'nspe mii de iubiți/iubite.

| Freya1 a răspuns (pentru SG1995):

Nu toate in primul rand.Si in al doilea rand esti cu el atunci si asa e normal.
Esti cu el/ea si atat, daca vrei sa umbli din una in alta nu iti mai faci o relatie serioasa si te dai romantic.

| minrest a răspuns:

Pentru ca conceptul este creat in forma moderna de femei, femeile de la curtea lui Ludovic al XIV-lea, care au comandat oamenilor de litere lucrari in care sa regaseasca ce simteau fata de amantii (nu sotii) lor. Iar femeile sunt mai inclinate decat barbatii spre monogamie. Asta e doar un element.

| Necunoscut112 a răspuns:

Când iubeşti partenerul sexual faci dragoste el, daca nu, faci doar sex. Si sexul fără implicaţii sentimentale poate fi super ok, dar când iubesti este special, chiar dacă nu atingeti nu stiu ce performanţe.

| SG1995 explică (pentru Necunoscut112):

Ceea ce vreau să ating e de ce sexul non-relațional e blamat?

| Necunoscut112 a răspuns (pentru SG1995):

Printre proşti e blamat. În oraşele mari e ceva super ok. Şi până la urmă atât timp cât nu împărtăsesti cu alţii detalii din viaţa ta intimă, nu ştie nimeni ce faci ca să judece. Un bărbat adevărat nu povesteşte oricum ce face el in dormitor. Iar cei care judecă, o fac că nu înţeleg. E mai uşor să judeci când vine vorba de un lucru pe care tu nu il faci, decât să il înţelegi.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e frumos sa simti ca ai pe cineva numai al tau, te simti in siguranta

| SG1995 explică (pentru anonim_4396):

De când e o femeie propietatea bărbatului sau viceversa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Dintotdeauna

Răspuns utilizator avertizat