| theStar a întrebat:

De ce la fete, dupa masturbare si dupa obtinerea `acelei placeri`, are un sentiment groaznic, o stare f naspa?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ceea ce spui tu nu e o stare fireasca, ci doar una care apare la cele educate rigid, incorect, incomplet, in ignoranta si eventual cu ceva minciunele care sa le impiedice sa faca asa ceva! - desi e ceva vechi de sute, daca nu de mii de ani! Maturbarea are valentele de a-ti cunoaste corpul, senzatiile, placerile, limitele, reactiile in diferite situatii contextuale, si nu ar trebui sa fie nimic rusinos in asta! Rusinea este indusa educational-cultural-emotional santajist, in astfel de cazuri! Deci, cat mai multe lecturi tematice, filme si atingeri si mangaieri dulci! Atentie la igiena manuala, da?!

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e o stare normala si nu toate fetele o resimt. Doar acelea carora nu li s-a explicat ca masturbarea este ceva normal si, din aceasta cauza, ele se simt vinovate, murdare. Nu e nimic rau in a-ti cunoaste corpul prin masturbare.
Si, Alllinna, nu esti robot sai ai 3 orgasme fix pe partida. Asta e o prostie si nu face decat sa inrautateasca si mai mult viata sexuala a unor femei. Satisfactia si placerea unui act sexual sunt mult mai complex de explicat. Poti avea 5 orgasme si tot sa fi fost naspa si pai sa ai unul, sau chiar nici unul si sa ramai cu o mare satisfactie.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alllinna, nu-mi garanta, ca am avut si 5 orgasme si mai multe si mai putine si vorbesc din experienta personala. A mea, nu din imaginatie.

| Flav a răspuns:

@alllinna ma uimesti mereu cand vorbesti despre barbati. Ai niste conceptii tare ciudate, nu vreau sa ma gandesc la viitorul barbat, va fi vai si amar de el. Esti singura? Ca nu m-ar mira sa aud ca da. Numai sfaturi penibile dai in privinta barbatilor, nu mai dezinforma fetele!

| Liada a răspuns:

Depinde de persoana... unele simt ceva de groaza...altele rusine...frica...altele placere...

| roxy_5007 a răspuns:

Masturbarea este o descarcare normala dar eu nu cred ca e asa bine sa te masturbezi. Daca ai un prieten sa te aduca la orgasm nici nu cred ca-i nevoie dar eu nu stiu despre ce sentiment groaznic vorbesti tu pentru ca nu m-am masturbat de cand ma stiu.

| nuxerette a răspuns:

Acest sentiment depinde de la o persoana la alta. Cm descrii tu o stare foarte naspa?

| tee a răspuns:

Probabil pentru ca in mintea ta acest "act" este gresit si nepermis. Dar nu esti singura in acesta situatie...si nu esti singura care se masturbeaza.
Am citit undeva ca, daca nu esti in stare sa te iubesti pe tine insuti nimeni nu va fi.
Nu te mai simti "naspa" pentru ca este ceva normal, si goana hormonilor cere sa te descarci cumva.
Unele femei nu pot sa obtina un orgasm in timpul actului sexual decat cu un mic "ajutor". Eu cred ca este o inhibitie pe care o are aceea persoana...de ce, de unde..nu stiu sa-ti spun...

| Mosotti a răspuns:

Pentru ca au probleme mintale probabil, altfel nu are de ce, au o depresie sau alte chestii care dupa aia le face sa aiba complexe, sa se simte nasol ca si cum a facut crime. Un om sanatos perfect, nu are de ce sa se simta prost, se simte chiar bine si relaxat dupa o placere, si placerea e binevenita mereu, nu e ceva rau. Sa si sentimentul urat cand face ceva rau, nu ceva bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Mai e și perspectiva religioasă. Unele consideră că fac un păcat masturbându-se, că se mânjesc într-un fel.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, insa ideea este sa ne gandim daca are sens ce zice religia, si asa vom ajunge la adevar, adica "ma..de ce sa fie nasol ca am face asta? De ce sa fie religia contra?" adica sa mai si analizam putin ce zice religia nu doar sa preluam si atat, pentru ca analizand o sa descoperim camioane de aberatii fara nici o logica.

Plus ca intr-o democratie nu se impune indirect ce sa fac, prin insistarea ca acel lucru nu este okey desi nu face rau la nimeni si nici omului acela in sine.
Suna asa "eu NU vreau sa faci asta, asa ca iti bag in cap ca e pacat", e o manipulare mascata, ca daca intrebi de ce sa fie pacat, se opreste totul, iar daca te ia ca asa a zis domnu`, atunci e dictatura pe fata. Insa merg mai departe cu "si ce rost avea domnu sa zica asta?".

Si tot se afla adevarul si anume ca nu e nici o problema masturbarea, asa cum nici sexul in egala masura.
Dar vezi? Pe multi ii prinde manipularea, au stiut baietii ce si cum.
Aveau interes ca lumea sa faca f multi copii ca sa aiba ei soldati sa cucereasca alte tari, si sa aiba cine le munci pe doi lei, de acolo vine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaaaaaaa, extraordinar ani de zile am vrut explicatia, si am aflat-o pentru ca este un lucru rusinos si pentru ca orice lucru rusinos copilul si-l imprima ca refuzat si atunci ai senzatia aia nasoala de culpabilitate, bravo, 10 fundite ti-as da pentru asta daca ai sti cat m-a macinat pe mine gandul asta, ani de zile, ca nu faceam decat un lucru firesc dar catalogat de parinti si de societate (pana acum ) ca murdar josnic etc, este foarte bine te descarca, doam ne ce bine-mi pare ca generatia care vine nu mai suporta ingradirile sexuale pe care le-am suportat eu, nu foarte multe dar au fost, aici adaug nu va casatoriti si nu ramaneti intr-o relatie daca partenerul nu va ajuta sa ajungeti la o partida in care sa aveti cel putin 3 orgaseme, rebuturi, altul la rand, nu ramaneti in conjunctura aia, nu va indragostiti de baieti cu probleme de ejaculare sau impotenti, gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ alllinna imi pare rau sa t anunt... dar esti o VAZRAlaughing da exact, ai conceptii de leguma, daca nu ii plc solul mai bine nu crestelaughing...gandeste-te ca sunt fete care ajung foarte greu la orgasm, si asta nu tine de probleme ale baiatului ci de probleme anatomice ale fetei...nu toate sunt ca tine sa ajung la 100 de orgasme intr-un act sexual...winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@brigaela iti garantez eu ca daca ai 5 orgasme ultimul lucru pe care-i vei spune va fi "naspa". Ei nu stiu daca as avea o mare satisfactie fara sa ajung la orgasm doar idilic? a, nu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ipdg precis n-ai probleme cu ejacularea? daca n-ai atunci ai cu capul, niciodata nu mi-as fi permis sa jignesc pe cineva, lasa solul, stii cat trebuie sa tina un act sexual? nu cred, altfel aflai ca legumele cresc si in tarana.
Referitor la fetele care ajung greu la orgasm iti spun eu ca acolo s-a intamplat ceva care s-a imprimat in subconstient si din cauza aceea fata nu ajunge la orgasm (ori a fost prinsa de un parinte facand sex sau mastubandu-se, ori un partener care a deflorat-o la repezeala si a ramas cu teama de sex, si pe urma adevaratele orgasme ale femeii dupa medici apar dupa varsta de 30 de ani.
Dar cea mai mare problema este timpul actului sexual, fetei ii trebuie timp ca sa ajunga la orgasm, sincera sa fiu nu acord o mare importanta preludiului daca actul este de calitate si dureaza, mi-a facut placere BMW.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masturbare NU este normală, de aceea senzaţiile de după nu sunt normale!

Masturbarea încalcă legile naturii, deci, este o ilegitate (peăcat)...stop, altfel vei ajunge victima nimfomaniei (din cauza masturbării precoce, şi nu numai, cele mai multe individe ajung să aibă un comportament hipersexualizat)...cine are ochi, să citească - cine are conştiinţă, să o folosească - cine este înţeleaptă, să se înfrâneze etc.

Numai Bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai un sentimnt groaznic fiindca ati dai seama ca ceia ce ai facut nu e bine, e un lucru rusinos si este si pacat.
Trebuie sa incercam sa fugim de singuratate ca doar atunci ati vine gandu,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu stiu asta incerc si eu sa-mi explic.Adica nu stiu de unde am invatat sau asa dar asa imi vine sh dureaza putin acea,, placere'' apoi este acel sentiment nasol si nu iti mai vine sa auzi de aceste placeri. Ma intreb daca sh atuci cand vom face xxx cu un barbat va fi asa adica poate asa va fi mereu putina placere si gata.Stiu ca e gresit si am incercat sa nu o mai fac o prioada m-am dezobisnuit dar acum in vcanta ma cam plictisesc si nu stiu e ceva ffff rau sau e normal... habar nu am.As vrea sa nu o mai fac adica sunt chestii care ma excita dar nu as vrea sa fiu prinsa sau sa nu mai fiu virgina adica eu nu mi-am bagat nimic...doar m-am gadilit dar nu vreau sa ajung la ceva regretabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se se întâmplă asta la toate fetele, nu generaliza. Unele se simt prost, datorită faptului că sunt credincioase și educate de părinți să fie pioase, iar când simt excitația aceea și se masturbează, consideră după aceea că au comis un păcat.