| kiatres56 a întrebat:

De ce la unele persoane le vine menstruatia in timpul sarcinii?

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Nu e menstruatie ce zici tu. Sunt sangerari in timpul sarcinii

Medicii estimeaza ca un procent intre 25-40 dintre femei vor experimenta sangerare vaginala in primul trimestru de sarcina si cel mai adesea sarcina va evolua normal. Conform Asociatiei Americane a Sarcinii, exista o serie de posibile cauze inofensive pentru sangerare inclusiv:
– Sangerarea de implantare – apare in decurs de aproximativ 4 saptamani gestationale cand ovulul fertilizat se ataseaza de peretele uterin si apare la toate femeile, insa in diferite forme (la unele dureaza cateva ore, la altele cateva zile)
– Schimbarile hormonale specifice sarcinii
– Actul sexual – din cauza faptului ca cervixul este extrem de sensibil in aceasta perioada
– Infectiile de la nivel pelvian sau uterin (poate fi vorba si despre infectii vaginale sau cu transmitere sexuala)
– O examinare interna realizata de medicul obstetrician sau de moasa (de exemplu, dupa testul Babes-Papanicolau)

| kiatres56 explică (pentru Yurisa):

Dar care e diferenta dintre cele doua sangerari?

| Yurisa a răspuns (pentru kiatres56):

Dintre sangerarea in timpul sarcinii si menstruatie? Sau intre ce?

| kiatres56 explică (pentru Yurisa):

Da dintre ele doua

| kiatres56 explică (pentru Yurisa):

Si inca ceva este posibil ca o femeie sa aiba sangerarea aceea si dupa menstruatia
pentru ca la mine incepe usor cu sangerari mici si dupa sangerez mult din a doua zi

| Yurisa a răspuns (pentru kiatres56):

Menstruația nu poate exista în timpul sarcinii din punct de vedere anatomic și fiziologic pentru ca menstruația apare când nivelul de progesteron scade din cauză că ovulul nu s-a implantat în uter.

Sangerarile in timpul sarcinii pot avea cauze diverse dar cel mai bine sa te consulte un medic pentru a evita viitoarele inconveniente