| anonim_4396 a întrebat:

De ce le e frica unor bărbați de soțiile lor și acceptă să fie "sub papuc"?

Revin la exemplul cu cei doi vecini, soț și soție.
Ea nu are loc de muncă, e întreținută de el. El face mâncare, se ocupa de treburile casnice iar ea face doar treburile ușoare.
Dacă el refuza sa facă ceva, ea îi reproșează că e leneș, plus alte reproșuri.
În aceași casa mai locuiește și mama acestuia. Soția lui nu o suferă, căci soacra nu a placut-o de la început iar cei doi, înainte să se mute aici, au locuit in casa ei părintească.
Ea se poarta urât cu soacra, o înjură, o mai și bate, dar îi ia pensia. Pensia e bună.
Vecinul, îsi descarcă frustrările acumulate pe mama sa, injurand-o, țipând la ea, dar în fața soției e supus. Uneori, o mai încasează și el. Țin minte o scenă în care ea l-a bătut în plină curte cu oalele din bucătărie.

Sa fie vorba în astfel de cazuri de o formă de co-dependență?

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Nu e vorba doar de barbati. Asa sunt unii oameni. Prefera sa evite conflicte cu orice pret. Chiar si cu pretul libertatii. E o gandire foarte toxica totusi. Pentru ca cei mai multi criminali nu sunt cei care au personalitati colerice ci sunt cei care o viata intreaga au tacut si au incasat, pana cand au cedat si au rabufnit violent.

6 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Bărbații cărora le e frica de soții sunt SCLAVUL SOTIEI

| anonim_4396 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Aici chiar îți dau dreptate! În cazul prezentat de mine, chiar se potrivește.

| Violleta2022 a răspuns:

Incorect!
Vezi tu, fiind o femeie singura care habar nu ai cum este sa fii iubita foarte mult si rasfatata, interpretezi totul pe dos, crezand ca ala o face de frica sau ca este tinut sub papuc, ceea ce nu face sens, fiindca un barbat, ramane un om de cel putin 2 ori mai puternic decat o femeie, care nu are cum sa stea sub papcul femeii.

Cand omul isi iubeste sotia foarte mult, nu are nici un motiv pe lume sa o certe, sa o bata, sau sa nu-i faca pe plac, dimpotriva ii face toate placerile, fiindca si el este rasfatat si alintat de sotia lui.

| Violleta2022 a răspuns:

Cat priveste ce vezi tu peste gard, in casa oamenilor care se cearta, s-ar putea sa fie taman pe dos si sa nu intelegi nimic.

In orice caz, gestul tau este extrem de urat, ca o codosa care iscodeste vecinii, bagandu-si nasul unde nu-i treaba ta.

| dullcat a răspuns:

Abuzul nu are nicio scuza, asta nu e casnicie, e scenariu de telenovela.Plus, oare nu e ciudat sa tot faci asa scenarii pentru vecini, cunoscuti in general, dupa ce ii observi?

| Markos1111 a răspuns:

Exista si varianta in care omul are o teama sa nu fie părăsit. Ideea ca rămâne singur si nu mai găsește pe altcineva cel puțin la fel de "bun"