| MagdaIrimie124 a întrebat:

De ce mereu când sunt în perioada fertila, am acel mucus, dar testele de ovulație îmi ies negative?
Precizez că luna trecut mi am făcut azi testul (ziua când trebuia să am ovulația) a ieșit negativ, iar dupa 15 zile mi-a început menstruația. dar testul in ziua dinaintea ovulației era negativ. sa fie problema cu ovulația?

1 răspuns:
| Valentina8 a răspuns:

Daca ai un ciclu neregulat, identificarea perioadei ovulatitiei poate fi mai dificila.
Oricum testul trebuie efectuat in fiecare zi, pe o perioada de 5 zile sau pana cand o crestere a nivelului de LH (hormonul pe care il detecta testul) a fost detectata, desigur intre a 12 si a 16 zi de ciclu, e important sa le faci mereu la aceeasi ora si ca inainte cu doua ore de a face testul sa nu consumi lichide, desigur recipientul urinei trebuie sa fie super curat.
Tu ai facut doar o zi testul.
Aceste teste au de obicei rezultate de pana la 99% corecte, in cazul unei menstruatii regulate.