| adina_8849 a întrebat:

De ce ne indragostim si chiar ajungem sa iubim persoanele care sunt putin indiferente la inceput?

Răspuns Câştigător
| Liviu222 a răspuns:

Hmm... e ciudat ca o fata intraba asta. Nimeni nu poate avea un raspuns concret la aceasta intrebare. Dar parerea mea este urmatoarea. Daca te intalnesti cu o persoana de sex opus zilnic, te deschizi in fata ei, va impartasiti sentimentele si va intelegeti foarte bine, este imposibil sa nu se formeze o legatura, chiar daca la la inceputa acea persoana pare indiferentawinking

7 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu stiu daca te referi la cazul asta, dar si mie mi-era indiferent actualul iubit. Pur si simplu era doar un amic, dar dupa nici 2 luni am inceput sa simt ceva.Asta m-a bulversat pe moment caci eu sunt genul care daca imi place cineva cu adevarat imi place inca de la prima privire, intalnire, discutie.

Asa ca : nebanuite sunt caile Domnului!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pentru ca omul este cea mai paradoxala fiinta posibila, care de cele mai multe ori isi face rau cu mana ei, si mai si "savureaza" pe indelete, si mai apoi se mai si smiorcaie!

| Crisu a răspuns:

Pentru ca asa e viatsa.ca sa ajungi sa ai o relatie stabila cu cineva, trebuie sa treci prin mai multe obstacole.nu,nu citez din nici o telenovela, si nici nu cred ca viata e un telenovela, doar ca asa e.sunt multe povesti de dragoste si multi oameni care sufera cand incearca sa se avante intr-o relatie.

| Libelle a răspuns:

Daca ar fi foarte indiferent la inceput, adica atat de indiferent incat sa nu vada nici ca exist, slabe sanse sa avanseze sentimentul.Ar ramane la stadiul de vazut-placut.
Insa de obicei pe oameni ii atrage ceea ce e mai greu de obtinut, creste ``valoarea``persoanei alia daca nu prea te baga in seama, desi in acelasi timp iti face nervi, te si atrage.

| Anca a răspuns:

Pt ca omului dintotdeauna i-au placut lucrurile pe care nu le-a putut avea. Si pentru ca, ne place sa vanam, nu sa pice din pom.
Ne place sentimentul acela de satisfactie atunci cand obtinem ce ne-am dorit atat de mult.

Dar : Exista si ambitie prosteasca! Aceea cand, stii clar ca nu poti avea aceea persoana, pentru ca pur si simplu, ea nu te vrea, dar ne incapatanam si ne umilim in asa hal incat ajungem sa fim ridicoli.

Asta deja nu se mai cheama indragosteala, ci obsesie. Si e bine sa nu apara niciodata!

| van3sa a răspuns:

. ne indragostim si chiar ajungem sa iubim persoanele care sunt in general indiferente, nu doar la inceput.indiferenta domina, ne provoaca sa ne dorim mai mult.

| AliceAlice_2477 a răspuns:

Pentru ca omul este cea mai paradoxala fiinta posibila, care de cele mai multe ori isi face rau cu mana ei, si mai si "savureaza" pe indelete, si mai apoi se mai si smiorcaie!