| naviDIabLO a întrebat:

Ce parere aveti despre persoanele indiferente?

18 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Sunt doar persoane care cred ca nu poti avea incredere in nimeni si ca trebuie sa razbesti de unul singur. Sunt genul de persoane care prin purtarea lor vor avea destui amici de conjunctura, insa rareori prieteni adevarati. Mie nu imi plac astfel de persoane pentru ca in orice se implica se gandesc doar la propriul castig. Niciodata nu vor renunta la ceva in favoarea altcuiva.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu am o parere prea buna. Indiferent din ce unghi privesti indiferenta nu este o calitate ci un defect. Partea buna este ca poate fi corectat dar trebuie sa -ti doresti cu adevarat acest lucru. Oamenii indiferenti sunt oameni lasi, nu au curajul raspunderii pentru faptele comise, nu ii impresioneaza necazul, durerea, neputinta celor de langa ei, trec prin viata precum gasca prin apa.Isi urmaresc doar munca, familia si bunastarea proprie, langa ei nu vei gasi niciodata prieteni.

mira
| mira a răspuns:

Unele sunt victimele propriului temperament, altele au devenit asa in urma unor experiente dezamagitoare.Nu pot fi judecate fara a cunoaste mobilul atitudinii lor.

| carminaburana43 a răspuns:

Idem raspunsul Mirei.Sunt de acord cu ea. Orice persoana poate deveni indiferenta daca sufera esec sau nu e bagata in seama.Si uite ce vulcan de pasiune sau ura poate deveni de i se schimba viata in bine sau rau!

| JeSa a răspuns:

Buna!, ca sunt acele pers. increzatoare pe ele!, dar si ele au suflet si ii intereseaza in anumite ipostaze si pe ei de situatii, ps.:ref. la ce a zis userul "mami"!, intr-un cuv. is acei oameni ce traiesc mult in "nepasare"-vizavi de lume!, facand asa ne'dorind sa dea satisfactie acelor pers.naive si rau'voitoare!, mai mult se auto'apara prin asa zisa "indiferenta", dar ei sub'constiientul lor .sufera!-altii apeland prin anumite vicii:tigara, bautura sau stand degeaba ne'ajutand aici .chiar intervenind pierderea increderii in asemeni sau si-n el de a nu se mai ajuta!, ehh. lor le trebuie ceva rabdator! si nu sofocator!, este adevarat ca indiferenta doare- e de fatada de f.multe ori cu un interes catre acel cineva sau ceva! heheheee!, nu fiti nepasatori! nu face bine nimanui!, Bye, numai bine!

| DeNyyy a răspuns:

Uneori. in unele cazuri e bine sa fii indiferent dar mai bine sa nu fii

| Cryssy a răspuns:

Depinde ce intelegi tu prin indiferent. Poti fi indiferent fata da parerile celor din jur despre tine, ceea ce mi se pare un lucru bun pentru ca nu trebuie sa ne lasam influentati de cei care vor sa ne faca sa ne simtim prost... Dar poti fi indiferent si fata de o anumita situatie, adica... sa nu te implici si sa nu iti pese de cei din jur sau daca acestia au vreo problema si poate au nevoie de tine... Si aici nu mai este bine.

| Bishop a răspuns:

Sunt nehotarate, nu stiu ce vor

| Artemiss a răspuns:

Uneori e bine sa fii indiferent, insa nu mereu.Eu cred ca persoanele indiferente sunt persoane care se tem de ceva, carora le e frica de ceva, si folosesc indiferenta ca o masca.Aceste persoane cred ca se conuma mai mult in interior.Desi aparent par puternice...sunt slabe...si le e frica sa riste, sa incerce lucruri noi, sa cunoasca. Dupa cum a mai spus cineva, nu putem sa le criticam...de obicei devin indiferente datorita unor traume, unor intamplari...care le-au facut sa-si piarda increderea in oameni si in ele.

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Daca ai inima nu esti indiferent!
Aceesti oameni sunt indiferenti cu persoanele care le cunosc dar apoi cu cele care nu le cunosc!
Sti faza aia "bunul meu simt? depinde de al tau " .nu prea ma bag la discutii cu genu asta de oameni pentru ca nu am ce ceva cu ei!
Ce parere am? Una buna sigur NU... da ma rog... D'zeu cu mila!

| Piscotel a răspuns:

Eu consider ca persoanele indiferente sunt fie persoane slabe de caracter care se ascund sub o masca fie persoane care au suferit o dezamagire si privesc indiferenta ca o arma de lupta. Uneori indiferenta poate fi de folos, mult mai de folos decat razbunarea spre exemplu... dar alteori din atata indiferenta poti sa dai in nesimtire, daca incerci sa fii indiferent cu toti din jurul tau.

| Aurelia a răspuns:

Depinde in ce privinta sunt indiferente. Daca ar trebui sa le pese de un anumit lucru sau de cineva si ele sunt indiferente in tot ceea ce le priveste, inseamna ca ar trebui sa renunte la acea persoana/acel lucru, daca tot nu-i pasa. Cand cuiva ii pasa cu adevarat de cineva, face tot ceea ce ii sta in puteri sa il ajute, in orice conditii. Dar este si situatia in care trebuie sa fie mai bine indiferent, decat sa deranjeze pe cineva incontinuu, sa-l jigneasca si sa-si bata joc de el. Eu una prefer de zece ori ca o persoana sa fie indiferenta cu mine si cu tot ceea ce mi se intampla decat sa incerce sa imi faca rau cautand si cel mai mic pretext.

| mami a răspuns:

Persoane fara inima si suflet
nu ii intereseaza ca le merge altora rau sau bine
asa oameni nu doresc in jurul meu

| Alecsandraa a răspuns:

Pai depinde... uneori unii oameni sunt indiferenti in momente in care ar trebui sa ia atitudine, dar nu...aceasta categorie de indiferenti e cam...nu stiu nu-mi gasesc cuvintele, putin prea nepasatori, nu le pasa ca ploua sau ninge, ca cineva plange sau rade, pur si simplu nu le pasa. Uneori oamenii sunt indiferenti de sine, nu le pasa de ei insisi... Dar mai sunt si momente in care indiferenta e o solutie happy

| andytza a răspuns:

Indiferenta in unele cazuri poate fi o calitate.Ma refer la cazuri in care cineva e rautoacios cu tine, trebuie sa ramai indiferent. Nu trebuie sa judecam pe cineva in functie de comportamentul acestuia ci in ce fel de circumstante s-a comportat asa.

| mary_4765 a răspuns:

Pai, spre exemplu mie nu imi plac persoanele de acest gen...sunt prea rebele, prea de capul lor...care sunt indiferente de ce fac si cum fac...in sensul rau
in sensul bun e ca sunt indeferente de ce se vorbeste despre ele lumea...nu credeti ca sunt inpotriva
doar mi-am dat parerea

| 61n4 a răspuns:

Inainte zpuneam ca st persoane nebune...cum sa fie asa indiferente.
dar tine de caracterul fiecaruia si mediul in care a trait.
poate ca au avut experiente grele, care au ajutat la amturizare...sau pur si simplu asa le este firea... unii au un calm imposibul si stresant...
ce sa-i faci asta e

| Dyanatpu a răspuns:

Depinde...eu una devin indiferenta cand o persoana ma supara si persoana aia poate sa faca orice ca sa ii acord atentie pentru ca eu atunci ma comport tot distanta si rece.Singurul moment in care ma pot purta frumos cu persoana respectiva este atunci cand are nevoie urgenta de ajutor si chiar nu sunt genul care sa refuze pe cineva care imi cere sa fac un lucru pentru ea daca ea singura nu are cum intr-o anumita situatie sau intr-un anumit moment.In rest cred ca exista si persoane indiferente chiar si in cazul in care cineva nu se descurca singur si chiar daca cere ajutor nu-l primeste din partea lor,dar acestea sunt deja persoane mult prea rele si eu una nu le inteleg pentru ca nu as putea sa fiu niciodata asa. Oricum depinde de experienta de viata a fiecaruia si de situatiile prin care a trecut, pentru ca eu consider ca nimeni nu s-a nascut indiferent, acest lucru a fost invatat in familie sau din viata de zi cu zi si din intamplarile placute sau mai putin placute prin care a trecut.