| Littledoctor26 a întrebat:

De ce oamenii au nevoi sexuale? Care este explicatia?

10 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Explicația se rezumă la perpetuarea rasei umane.

| darrio2007 a răspuns:

Chemarea naturii. Daca nu ar fi aceste nevoi, nu s-ar mai perpetua specia umana. Daca ma-ntelegi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Supraviețuirea prin urmași.
Dacă nu ar exista aceasta ca nevoie, oamenii nu ar ști ce să facă.
Nevoia îi obligă, plăcerea îi invită. Spre menținerea vieții, viața te îndrumă cu nevoia ( obligația, forțarea) și recompensa, plăcerea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar la fel de bine putem intreba si de ce oamenii au sange, care este explicatia?

Nevoia sexuala... "De ce trebuie sa îi înțelegem pe bărbați atunci când pare că se gândesc mereu la sex? Pentru că, de fapt, ei nu se gândesc la sex, ci este o nevoie care vine în mod fiziologic perfect normal. Iată și explicația pentru care este absolut necesar să ne înțelegem bărbații când au nevoie de noi fără să îi considerăm disperați: La fel cum noi ovulăm în fiecare lună, fix așa se întâmplă și în aparatul genital masculin, doar că la o viteză mult mai mare, are loc spermatogeneza în testicule iar ele se umplu practic cu celule sexuale masculine care pot trăi acolo maxim o lună. Ce să facă atunci când acestea trebuie eliminate? Ei bine, este chiar o senzație dureroasă la nivelul testiculelor datorată nevoii de a elimina ceea ce s-a acumulat acolo tocmai de aceea este obligatoriu să se rezolve rapid problema."

Sursa: https://www.google.com/......rbati/amp/

| Sofer a răspuns:

Sexul te scapă de stres și are multe beneficii. Asta e instinctul uman.

| Roberrt21 a răspuns:

Freud sustinea ca sexul este foarte important pentru om. El spunea chiar ca omul are nevoie de sex ca de apa, mancare si somn. Vestitul Freud a mai popularizat, de asemenea, ideea ca noi, oamenii, avem nevoie de sex pentru a functiona normal in societate, abstinenta fiind chiar o problema, nu doar fizica, ci si psihica.

| elaventurero a răspuns:

Până nu îți transcenzi sexualitatea nu te poți bucura cu adevărat de sex și toată viața după asta vei alerga.

| Musca88 a răspuns:

Ca sa scoti puradei.

| kinkylady a răspuns:

Ar fi interesant sa-mi spui daca tu faci sex de nevoie sau de placere.
Sexul e optional dragule, multi aleg o viata casta din diferite motive, culturale, emotionale (pierd sotul/sotia), etc si supravietuiesc fara probleme. Papica si apa sunt,, nevoi'' absolute as zice eu.
Ador sa fac sex, la fel ca majoritatea, dar daca nu se intampla cateodata sa ma satisfac, cu sau fara partener, nu e sfarsitul lumii, voi recupera data viitoare.
Love

| Liro a răspuns:

Toate viețuitoarele au un singur scop - perpetuarea speciei.
Să ne-o tragem și să facem copii.