| anonim_4396 a întrebat:

Există oameni care să nu aibă nevoi sexuale?

10 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

O categorie nu foarte evidențiată în raport cu sexualitatea și anume asexualitatea. Persoanele care intră în sfera acestei categorii nu simt atracție față de sexul opus și nici față de același sex. Fiind o orientare sexuală, poate fi considerată și ca o lipsă a orientării sexuale.

| Sofer a răspuns:

Prin nevoi sexuala te referi la sex sau masturbare?
Eu cred ca exista persoane în lumea asta care nu au nevoi sexuale dar în procent foarte mic.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Asexualitate este a patra orintare a sexualitatii, alaturi de heterosexalitate, bisexualitate si homosexualitate. Ea reprezinta lipsa atracției, interesului sau dorinței sexuale față de activitatea sexuală. Ea poate fi considerată si lipsă orientării sexuale.
Sunt si asemenea persoane, numar mai mare in partea feminina.

| TheGentleman a răspuns:

Nu există, această nevoie fiind una biologică, înnăncută. Însă prin voință și antrenament ți-o poți reprima

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. Sigur ai auzit de calugari si de oameni frigizi.

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici aia nu mai sunt ce au fost laughing))

| brokxy a răspuns:

Da, asexualii, am avut un iubit, cele mai oribile si reci persoane lipsite de sentimente

| Eugen80 a răspuns:

Nevoia sexuala in principiu vine daca intri in contact cu sexul opus. Cei de pe statiile spetiale crezi ca se mai gandesc la asta?
Deci si daca sunt, sunt putini sau au dezechilibre sau sunt cu capul.

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Da exista si astfel de persoane. Nu simt atractie fata de nimeni, nu simt nevoie sa faca sex.
Eu unul sincer nu am cunoscut inca, o astfel de persoana.

| kopotoru a răspuns:

"human behavior is driven by two principles fear of death and sexual desire." FREUD