| anonim_4396 a întrebat:

De ce pe anumite persoane le incită (sau excită) când partenerul lor (sau partenera) se enervează și îi spune vorba aceea "Ce sexy ești când te enervezi" sau "Ești mai sexy când te enervezi".? big grin
E doar o vorbă aruncată așa sau unii chiar se excită/incită când partenerul/partenera se enervează?
Dacă da, de ce se întâmplă asta?
Cum puteți explica d.p.d.v.d psihologic?

Răspuns Câştigător
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Buna! Am 3 puncte de vedere in ceea ce priveste aceasta vorba spusa de anumite persoane si anume ca...
1.Le face placere cand te enerveaza, in sensul ca se bucura ca ti-a provocat nervi si aici nu ma refer in sensul bun, ci dimpotriva sunt sarcastici pronuntand aceasta fraza desi tu esti super nervoasa.
2. Unii arunca aceasta vorba doar asa in gluma ca sa destinda atmosfera sau sa te imbuneze.
3. Unora da, le provoaca si o oarecare incitatie sau excitatie.
Asta este parerea mea personala, desigur sunt probabil mult mai multe cauze.

5 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu, cand e atras x de y, cam tot ce face y e placut, daca rade ca e misto cum rade, daca se enerveaza, ca e misto cum se enerveaza.

Cand nu te place cineva, daca razi zice ca razi aiurea, daca te enervezi, ca esti nervoasa si ca ce ai!

Uite un exemplu f concludent la pisici "vai cat imi place egoismul lor", atunci de ce mie sau tie sau altora ti se reproseaza ca am fi egoisti?! De ce nu ii place si egoismul nostru?
Simplu. Daca te place cineva mult, o sa zica "mama ce ma amuzi cand sari asa sa iei tot", daca nu, zice "egoist-o, aoleu.ce enervanta esti".

Deci omul te vede in functie de cum te simpatizeaza sau nu.

| Nemessys a răspuns:

Pur și simplu unii oameni reacționează diferit când sunt nervoși. Unii reacționează într un mod foarte agresiv de îți vine să te sperii, alții sunt foarte amuzanti și îți vine să razi de ei, alții ( sau altele) sunt chiar drăguți și au o voce pițigăiata iar atunci când tipa suna într un mod ușor adorabil. Efectul de aplifica dacă te și uiți la fata lor care bineînțeles ca și aia este adorabila.

Referitor la întrebarea ta, nu știu exact la ce se refera unii când spun sexy deoarece are mai multe înțelesuri.

O explicație ar fi ca vorba aia este spusa de persoanele care au și le plece sa aibă un partener agresiv la pat și nervos care,, da cu furie" dacă știi ce zic.

Chestia asta nu este viabila pentru orice cuplu. Dacă e făcută între 2 persoane care nu au avut contact sexual atunci e doar un fetiș și își imaginează doar.

| seth2016 a răspuns:

Sexul dupa cearta e minunat. Cine n-a trait asta insa nu trebuie sa se apuce sa se certe laughing.

Am vazut multe explicatii, de la hormoni pana la teorii evolutioniste. Pe cine mai intereseaza explicatiile laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi când îți place de cineva, poate sa se și scarpine in nas că tot ții se pare excitant...

| Michaeel a răspuns:

Poate au doar niște fetișuri FOARTE ciudate...