| diu a întrebat:

A incita e tot una ca a excita?big grin

12 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Depinde si de modul in care e folosit. De obicei a incita tine de planul psihologic in timp ce a excita tine de trairi fizice. Suna incitant, adica ma gandesc oare cum ar fi. A excita inseamna a trai starea. Am putea spune ca o incitare duce la excitare.

| baru a răspuns:

Salut. Categoric nu.

| cretzufinish a răspuns:

A incita are sensul de a provoca, de a intarata pe cineva cu ceva (stare intrinseca care tine de interior mai mult, la fel cum ii zice si denumirea). A excita e atunci cand iti da un fior prin tot corpul, cand asupra ta se actioneaza cu un stimul si iti provoaca o senzatie, un fler, o stare de bine. (stare extrinseca, manifestata la exterior)
Papa.

| max_4494 a răspuns:

Raspunsul ti-l da dictionarul explicativ al limbii romane.

| lilstar a răspuns:

Nu

| gabriela a răspuns:

NU,. a incita = a indemna la violenta si excita = stare de agitatie.

| Zazu a răspuns:

In unele cazuri da, incitarea duce spre drumul lin al excitarii, dar depinde de la caz la caz, de ceea ce vrei sa obtii.

| RainBow_2697 a răspuns:

Cauta in DEX draga daca nu stii limba romana.

| Mr.Sex a răspuns:

A INCITÁ incít tranz. (persoane) A aduce în mod intenționat la o stare de agitație, îndemnând la acțiuni dușmănoase; a instiga; a ațâța; a stârni; a provoca; a porni.
-----------------------------------------------------------------

EXCITÁ, excit, vb. I. Tranz. 1. A provoca (prin mijloace fizice, chimice sau biologice) intrarea în acțiune a unei celule, a unui țesut sau a unui organ. 2. A ațâța, a întărâta. ♦ A provoca, a stârni o senzație, un sentiment. 3. A produce un câmp magnetic util într-o mașină electrică sau într-un aparat electric; a produce un surplus de energie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar excita numai in cazul unei intrari in contact direct cu un curent de 3, 80.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf... dureros! Da' oare nu te-ai gandit sa cauti in dictionar inainte sa intrebi lumea aiurea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu:p