| arual93 a întrebat:

De ce ranim persoana pe care o iubim?

Răspuns Câştigător
| Analytical a răspuns:

Ca e mai simplu, nu crezi? Ma urasc si urasc ceea ce ranesc. Fericirea in extaz duce la ranire, viata nu ne invata sa fim doar buni, ne trage mai multe palme pentru a avea de unde sa ne ridicam. E frumos sa traiesti dar e mai frumos sa si realizezi ca traiesti si esti om. Multi prefera sa nu recunoasca, sa nu-si asume anumite responsabilitati din lipsa de ambitie, lasitate. Cei slabi trebuie ridicati de cei tari. Dar vezi tu, omul e prea ocupat sa-si satisfaca "bucuria vietii" pentru a mai putea privii si in urma si sa de-a o mana de ajutor si celor care viata sa zicem, nu a fost atat de buna cu ei. Oricum, ne meritam soarta fiecare. Un lucru e sigur, atunci cand facem rau, rau primim. Si atunci, nu mai bine ne-am gandi de 2x inainte? Nu, e mai comod sa gandim 1 data. Ce-i perea mult strica si ingrasa, societatea si sistemul in care traim si ne invartim a avut gija sa ne drogheze cu heroina lor. Imi pare rau, dar mai mult imi pare de oamenii buni. Nimeni nu merita sa fie ranit, dar merita sa o si gandeasca. Toti avem suflet bun, depinde de cel de langa noi daca-l poate descoperi, sau nu. Iar pe cei care-i iubim, e ca un pretext, faptul ca-i iubim, prea mult.

26 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Pentru că persoana pe care o iubim ne da voie să o rănim. Pentru că suntem frustraţi şi supăraţi pe noi înşine şi prin pedepsirea persoanei pe care o iubim nu urmărim decât să ne pedepsim pe noi. Considerăm că nu merităm nimic bun, aşa că încercăm să identificăm şi să distrugem toate lucrurile pozitive din viaţa noastră.

| Decebal a răspuns (pentru madyddd):

Mady ai 30?

| madyddd a răspuns (pentru Decebal):

NU!laughing cum de ai concluzionat asa?

| Decebal a răspuns (pentru madyddd):

Doar femeile de 30 procedeaza asa

| madyddd a răspuns (pentru Decebal):

Atunci sa pare ca cineva m-a frustrat si suparat....de asta gandesc asalaughing

| Decebal a răspuns (pentru madyddd):

laughing

| madyddd a răspuns (pentru Decebal):

Nu stii, ceva metode de a scapa de frustrare si suparare?happy

| Decebal a răspuns (pentru madyddd):

Schimba locul de munca ...la mine a functionat

| madyddd a răspuns (pentru Decebal):

Nu mai bine îi dăm foc sefu-lui si la colegi cate un glonț în cap?!

| Decebal a răspuns (pentru madyddd):

laughing si dupa aia? ma scund la tine sub pat sau sub....perna laughing)

| madyddd a răspuns (pentru Decebal):

Dar nu mai bine te ascunzi in pat? e destul de incapator...de ce sa te chinui prin alte cotloane?!laughing

| Decebal a răspuns (pentru madyddd):

laughing)

| Biutzu a răspuns:

Pentru ca e in firea omului sa se indoiasca sa ranasca si apoi sa repare

| Decebal a răspuns:

Pentru ca prin ea te iubesti pe tine...dar tu iubeste-o far sa te gindesti la tine

| Annim a răspuns:

Cel mai des din GELOZIE absurda si dorim razbunare. De fapt oricare n-ar fi motivul revoltelor noastre,, ii dorim numai binele. Uneori se intimpla fara sa vrem, daca iubesti persoana data ramii fidel/a relatiei, insa pot aparea unele detalii nedorite cum ar fi un nebun/a care ne stringe in brate in prezenta ei/lui, o stire in aer nedorita si falsa despre situatia amoroasa a partenerului si altele.

| RAY a răspuns:

Ca suntem fraierii, nu pretuim cea ce avem cand o pierdem plangem dupa ea

| h3r a răspuns (pentru RAY):

Corect, in sfarsit "aud" si eu asta din "gura" unui baiat.
Baiat adevaratwinking.

| RAY a răspuns (pentru h3r):

Multumesc pentru apreciere, dar asta e adevarul eu am patit mereu la fel nu pretuiesc ce am apoi sufar ca sunt fraier, cand voi gasi o fata serioasa o voi pretui, a fost prima iubire si poate de aia n-am stiut

| h3r a răspuns (pentru RAY):

Din greseli invatam.
Daca ai trecut prin asta, ai grija sa nu o faci si a 2-a oara! O sa-ti dai seama singur daca merita sau nu, iar daca merita... ai grija de ea, tine-o langa tine cu cel mai mare drag.

| RAY a răspuns (pentru h3r):

Cand o voi avea, momentan tin aerul in brate

| h3r a răspuns (pentru RAY):

Vei avea... cei al tau e pus deoparte.
Va aparea atunci cand te astepti mai putin. Successmug.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din inconstienta.Pentru ca ne dam seama prea tirziu, intelegem prea greu, gindim anevoios si in loc sa-i intoarcem iubirea, ii infigem cutitul si-l rasucim in rana.Pentru multi, conteaza doar persoana lor si atit.

| Numero1 a răspuns:

Pentru ca o iubim, ai facem rau fara sa vrem ca asa e viata, cu suferinta cu fericire...mereu ne sta ceva in cale. Ex: banii, invidia, gelozia, orgoliul, parintii, prostia in general de 90%(gen batai, inselari asta e prostia), frica si ar mai fi cateva.

| arual93 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Suntem oameni sortiti greselii, important este sa le constientizam sa ni le asumam si sa invatam din ele pentru a nu le repeta.Cum spune si Analytical trebuie sa descoperim sufletul celor de langa noi...si cum mi-am adus aminte de un citat, il voi integra in raspuns :,, Cursul dragostei adevarate nu a fost niciodata neted'' – Shakespeare

| MrKn3zZ a răspuns:

Pentru ca tii la respectiva persoanahappy