| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele femei au tendința sa devină răzbunătoare/agresive când acestea sunt respinse dpdv sexual? Vă spun eu care am întâmpinat astfel de probleme cu niște vecine de la mine din bloc.

Eu tânăr, 32 ani, necăsătorit, care mă întrețin fizic, practic sport (ciclism), sunt un bărbat liniștit, la locul meu, fără consum de alcool sau țigări.

Apoi ele (vecinele), femei în toată firea, 55-60 ani, unele cu copii și nepoți mari, majoritatea divorțate sau niciodată căsătorite, fără locuri de muncă (sau muncesc doar 4 ore sa nu transpire la subraț), fără ocupație, țațe odihnite care țin holurile blocului în care locuiesc și eu sau țin banca din fața blocului ocupată unde urmăresc și critică pe toată lumea. Să nu mai zic ca sunt și consumatoare de băuturi alcoolice pentru ca nu odată le-am văzut băute, la propriu. Pe lângă asta au un vocabular foarte urât, mereu numai cu carnea în gură fiind vecinele mele.

In 5 ani de când locuiesc în bloc am interacționat de cateva ori cu ele, le-am ajutat la nevoie mai mult din respect că suntem vecini. "Că nu știu ce nu funcționa la cablu sau la telefon", apoi eu mergeam și ajutam. Apoi să constat că acele probleme la telefon, cablu și altele nu erau apărute din senin, ci provocate de ele pentru a merge cât mai des pe la ele. Ca acestea, in cele din urmă, să înceapă pe rând să se dea la mine dpdv sexual, sa vină cu propuneri indecente, iar odată una dintre vecine mă cheamă la ea tipic "problema" pe care singura și-a creat-o, iar dânsa avea o rochie atât de transparentă încât i se vedeau toate cele. Chiar toate cele, dacă înțelegeți ce vreau sa zic.

Văzând ce se întâmplă, am renunțat să mai merg pe la ele. Practic am rupt orice legătură și găseam mereu motive ca sunt ocupat. Si nu pentru ca sunt gay. Îmi plac femeile, dar nu acest gen de femei. Si cam penibile vecinele mele, nu credeți?

De când au observat că sunt respinse, acestea au început războiul. Prima data au început cu jigniri, injurii sau scuipat pe haine din partea lor. Până s-a ajuns la violență extremă. În 2021 am fost de trei ori la poliție cu una dintre vecine, din care una dintre plângeri a fost cu încadrare penală. Însă vecina a terminat până la urmă.

Anul acesta am ajuns din nou la poliție cu altă vecină. Prietenă cu prima, de altfel. Ce or fi zis : dacă prima nu a reușit sa ma doboare, reușește a doua. Nu numai ca vorbea urât sau avea pierderi de salivă și ea, dar atâta frustrare a putut acumula în ea încât mi-a trimis la ușă o persoană de etnie (recidivistă) pe care l-a umplut cu minciuni și acesta cât pe ce sa ma bată. A trebuit sa merg de 2x la poliție pentru a avea într-un final liniște.

Si toate acestea pentru ca nu am oferit ce își doreau vecinele. Știți și voi ce. De asta întreb : de ce unele femei sunt atât de răzbunătoare când sunt respinse dpdv sexual?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Totusi la 60 de ani sa ai pretentia ca un barbat tanar se va uita la tine e strigator la cer. Si eu as fi procedat la fel daca o baba de genul m-ar fi abordat la modul ala.
Pentru ele e o lovitura mult mai mare la orgoliu ca sunt refuzate, combinata cu o maturitate emotionala extrem de dezvoltata a unui copil de 12 ani. Nu stiu la ce s-ar fi asteptat ele fiind destul de inaintate in varsta...trenul lor a plecat din gara, asta e realitatea fara sa fiu rautacios.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Pai asta gândeam și eu. Ar trebui sa se uite un pic prin buletin, sa vadă câți ani au. La poliție bineînțeles ca am făcut cărare cu fiecare dintre ele, mereu am fost înțeles la poliție, ascultat și ajutat. Polițistul e mai tânăr și ca mine, cred ca are 26 ani.
Dar niciodată nu am spus ca toate acestea se întâmplă din cauza ca sunt respinse dpdv sexual. Ca s-au dat la mine și altele. Era prea deplasat sa zic asta, nici dovezi nu aveam pentru ca poate băgam pentru hărțuire. Am mers cu ele la poliție pentru ca deveniseră prea agresive și pe zi ce trecerea devenea totul prea violent. Pentru prima femeie, in doua zile am depus doua plângeri. Una petiție, una penală. Apoi o lună mai târziu am mai depus una. În total de 5x m-am plimbat la poliție cu ambele. Penibil.

A doua vecină l-a trimis pe speriatul ăla de recidivist, analfabetul funcțional. Am vrut sa o bag pentru instigare la violență, însă cică nu pot sa dovedesc partea de instigare. Atunci am fost de acord sa merg mai departe în penal cu persoana de etnie care ma amenințase ca îmi dă omor ( aveam înregistrare), dar am retras 3 luni mai târziu. M-am interesat de el, o lichea care are alte dosare în instanță și care acum așteaptă sa fie judecate sau sa transforme amendă penală în zile de închisoare. Licheaua care nu se prezintă la procese si se tot amână din anul 2020. Uite ce mi-au trimis la ușă, eu ma judecam bine merci cu el, poate îmi luam și bătaie nevinovat, iar vecina scăpa nepedepsita pentru ca nu se poate dovedi partea de instigare. Dar totuși plictisita a continuat, punea în continuare pe acea persoană de etnie și pana nu s-a lăsat cu amenda, nu s-a terminat povestea. A doua oara când am ajuns la poliție am zis ca vreau sa exclud persoana de etnie de care se tot folosea eu vrând sa tai problema din rădăcină, nu sa culeg doar frunzele. Si asa am ajuns sa fim puși față în față la poliție ( eu și vecina) și crede-mă ca nu i-a fost prea bine eu 32 ani, ea 60 ani. Am făcut-o din vorbe și am avut multe să-i zic.

La fel si prima vecina : pana nu a primit amendă, nici ea nu a tăcut. Si ei ii făcusem plângere penala în 2021, dar nu am mers mai departe. Nu am timp de stat prin tribunale și nici bani pentru avocați. În rest bine ca fiecare își vede de treabă acum. Or fi crezut ca sunt vreun prost, ca ma intimidează, dar na : țeapă! Sa ma admire liniștite de la distanță, sa își facă degețica, ce vor ele. Dar dacă s-au mai apropiat de mine cu un deget, jur ca înfundă pușcăria. Sunt eu bun, iert, las omul în pace dacă sunt lăsat și eu in pace. Dar și nervi mei "are limite".

Practic la început, când ma întâlneam cu ele pe casa scării, zici ca aveau comportamentul unor copile de 12 ani ( vorba ta) scăpate de părinți de sub control. Extrem de penibile, cu un ochi râzi cu celălalt plângi. Am mai văzut femei proaste, dar mai proaste ca acestea in viața mea nu am întâlnit.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Totusi esti de apreciat ca ai avut prea multa rabdare cu ele, eu unul n-as fi avut atata rabdare si as fi reactionat destul de impulsiv de la primele injuraturi, scuipaturi, lovituri, adica as fi ripostat dar na, fiecare om cu temperamentul lui, eu nu le permiteam sa mai repete, ma enervam foarte rau mai ales la faza cu ala care a venit la usa ta. Bine ca l-ai rezolvat penal pe ala, si-au facut autoritatile treaba in cazul asta, desi pentru tupeul ala de a veni la usa ta si a te ameninta ca iti iei omorul merita sa iti strangi niste prieteni si a 2-a oara cand venea era suficient ca a 3-a oara sa nu mai vina daca stii ce zic.
Bine ca lucrurile s-au rezolvat pe partea penala si acum ai liniste, foarte bine ca ai actionat cu calm si ai iesit in avantaj.

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Si nu pentru ca sunt gay."
Acesta este motivul. Nu acceptă asa ceva la ele in bloc.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Pentru a rezista în blocul acesta trebuie sa fii pe placul lor, sa stai cu "aia" băț mereu, iar ele doar sa se așeze precum cloșca pe ouă. Pentru ca ele când se îmbată deja uita câți ani au și le vine a rupe cotețul. Iar dacă nu le dai, e grav. Bătrânii care se laudă ca ai ce învăța de la ei. Exemple de urmat. În fine, ca nu toți sunt asa. Datorita altui bătrân am învățat eu sa merg pe bicicletă ( ca matur am învățat sa merg, in urma cu 4 ani). De la unii ai ce învăța bun, de la alții nu.

| ania a răspuns:

De păcătoase ce sunt.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Uite, daca te tineai de educatia ta poate acum nu locuiai la 32 ani intr-un bloc dintr-o zona atat de defavorizata... asta ca sa intraresc ideile exprimate pe la alte interventii ale tale impotriva educatiei.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu îmi cunoști viața personală, nu mă judeci. Dar se pare ca degeaba ai făcut atâția ani de studii dacă ție îți lipsește educația. Te crezi mai realizat decât toată lumea, mai împlinit, alt statut social. Dar cu toate acestea măcar ai familie, copii, soție? Mereu te-am văzut mândru cu excursiile tale prin țări bananiere, banii pe care ii câștigi, job-ul tău, mașinile, dar familie canci. Stai și dai mie sfaturi de viață când cel care ar trebui sa își rezolve problemele în viață ești chiar tu. De acolo vine și vorba "calul moarte de drum lung..."

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Apropo, într-o zona defavorizată nu găsești Kaufland la 400 metri de bloc, LIDL la 500 metri, ditamai mall-ull la 1 km, piață la alt 1 km dar mai spre nord, farmacii chiar 3, shaormeria Băneasa venita de la tine din capitală, un parc destul de mare + parcul de la mall, cartier vecin cu alte 4 cartiere rezidențiale, gara la 600 metri.

Ca se întâmplă sa ai vecini prosti e altceva, dar din nou se vede ca nu știi tu ce înseamnă interacțiunea cu oamenii în afara de online. Oare ce făceai dacă erau tu în locul meu și aveai probleme cu vecinele? Răspuns :pușcărie! Nu cred ca rezistai la presiunea psihică, dar mai contează?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca am familie si copii nu e treaba TPU. Niciodata nu o sa stie TPU despre familia mea ca nu are ce cauta viata personala a familiei mele pe TPU... NICIODATA. Asa ca asta va ramane un mister pentru tine.

| sierra1 a răspuns:

E o vorbă: cine se aseamănă se adună (mai mult sau mai puțin). Un ins INȚELEPT ar fi evitat crearea și escaladarea situației prezentate

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Adică ce sa evit când eu voiam sa intru în scară și ele se puneau în calea mea, înjurat și scuipat. Asta pentru ca nu am vrut sa ofer ce își doreau ele cu adevărat. Adică, din opinia ta, trebuia sa fac sex cu ele pentru a avea liniște? Asta înțeleg eu prin "înțelepciune". Bună gândire, ce sa zic.
Iar dacă nu ești în stare sa oferi un răspuns la subiect, atunci mai bine abține-te. Doar bați câmpii, ca vecinele mele. Următoarea notificare primită de la tine va fi citită și ignorată cu succes. Spor.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

" ICE25 : Adică ce sa evit... "

asta de exemplu

"eu mergeam și ajutam. Apoi să constat că acele probleme la telefon, cablu și altele nu erau apărute din senin, ci provocate"

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Mda, ca am vrut sa fiu bun și ele aveau alte gânduri. Am încercat sa ignor, prima data am crezut ca mi se pare. Dar asta nu înseamnă ca și semăn cu ele și nu am fost bun cu ele pentru a și obține ceva. Totuși îmi răspunde cineva de ce femeile devin atât de agresive când sunt respinse? Asta era întrebarea.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce fac vecinele tale, se numește contra-atac. Dacă ințelegi e ok. Dacă nu, tot ok

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Greșit! Contra-atac este în războiul Ucraina cu Rusia. Ce fac vecinele mele se numește prostie, isterie, lipsă de bărbat, orgolii atinse, mândrie multă și creier puțin.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-ai priceput nimic, e ok (să greșești din nou)

Pace ție!

| LordCristobal a răspuns:

Din pacate multor femei nu le place sa fie refuzate si se simt jignite cand sunt respinse. Apoi iti fac viata un calvar ca sa puna mana pe tine.
Asa este psihicul unor femei.
Si tu ai procedat foarte bine cand le-ai refuzat si cand ai apelat la politie.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Sincer la 55-60 ani să te dai la o persoana de 32 ani, nu e deloc normal.
Nu exista neapărat explicație, poate încă vor să se simtă în floarea vârstei, măcar de își cautau persoane potrivite vârstei. ( totuși, felicitări ca ai procedat corect și nu ai ajuns la picioarele lor, după poate și cu asta erai dus la politie ).
Poți încerca să îți cauți o alta locuință, ca să eviți aceste probleme frecvente.